Co to jest kalka ceramiczna? Skuteczny sposób zdobienia szkła

Wykonanie dekoracyjnych motywów na powierzchni szkła gospodarczego czy butelek możliwe jest dzięki zróżnicowanym metodom zdobniczym. Oprócz sitodruku, metalizacji, matowania czy standardowego malowania często stosuje się również kalkomanię. To nowoczesna technologia, za pomocą której można przygotować dekoracje na powierzchniach, które trudne są do obróbki pozostałymi metodami. Jak to się dzieje w praktyce?
Czym jest kalkomania ceramiczna?
To technologia zdobienia, która do przeniesienia obrazu wykorzystuje specjalne kalki. Zwykle służy ona do ręcznego pokrywania butelek szklanych, kształtem znacznie odbiegających od standardowych norm. Przez ich nieregularną powierzchnię, przygotowanie sitodruku i innych motywów dekoracyjnych może więc być niemożliwe.
Kalkomania organiczna lub ceramiczna używa specjalnych powłok, które nakładane są bezpośrednio na szkło. Przenoszą one motywy barwne na powierzchnię i pod wpływem podgrzewania uwalniają farbę, która przyczepia się do butelki. Folie są następnie usuwane, a przygotowane naczynia ponownie poddawane obróbce termicznej.
Kalki mogą zostać zastosowane do pojedynczych motywów, dzięki nim można także opracować indywidualne projekty dekoracyjne. To często stosowana metoda przez projektantów, ze względu na stosunkowo niskie koszty, oraz możliwość wykonania dekoracji na niemal każdej powierzchni.
Zalety wykorzystania techniki
Do głównych korzyści, które niesie aplikacja kalki należy:
- znaczne obniżenie kosztów wykonania dekoracji,
- duża trwałość przygotowanych w ten sposób nadruków,
- bardzo zróżnicowane możliwości wykonania projektów, które wymagają jedynie dopasowanych arkuszy kalki,
- bezproblemowe pokrycie gładkich, standardowych powierzchni oraz bardziej nieregularnych kształtów,
- możliwość przygotowania prostych jak i bardziej skomplikowanych motywów,
- bezpieczeństwo dla wyrobów szklanych oraz przyszłych użytkowników butelek.
Są także inne metody zdobienia
Do przygotowania barwnych motywów na nierównych powierzchniach można zastosować inne rozwiązania niż kalkomania ceramiczna. Jedną z podstawowych technik obróbki takich naczyń jest laserowanie. Polega ono na wydrążeniu w strukturze surowca rowków i drobnych wgłębień, które układają się w przygotowany wcześniej wzór.
Wciąż rozwijającą się techniką wykonania nowoczesnych odbitek na szkle jest Ink Jet. To zaawansowany druk, umożliwiający naniesienie skomplikowanych dekoracji przy stosunkowo niewielkim koszcie. Ink jet również ułatwia zaprojektowanie i przeniesienie obrazu na bardziej oryginalną powierzchnię tworzywa.
Może spodobać Ci się również:
Wielu z nas zapewne posiada w swoim mieszkaniu zwierzęta. Dbamy o to, aby miały u nas jak najlepiej, zapewniamy im dobrej jakości pożywienie, odpowiednie warunki do spania. Często są dla…
Czytaj więcej