wtorek, 27 września 2022r.

Co to jest kreatywna księgowość? Czy działania w ramach kreatywnej księgowości są legalne?

photo 1487611459768 bd414656ea10ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Kreatywna księgowość to pojęcie, które nie jest znane wszystkim przedsiębiorcom. Większość firm prowadzi księgowość bez wprowadzania żadnych nowych zmian, które mogłyby jeszcze korzystniej wpłynąć na finanse, a tym samym lepsze prosperowanie biznesu. Jeżeli prowadzimy własną firmę, warto wiedzieć, na czym polega kreatywna księgowość i czy jest ona w pełni legalna?

Kreatywna księgowość – czym jest?

Wielu przedsiębiorców chciałoby jeszcze bardziej zmniejszyć swoje zobowiązania, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić. Na szczęście dzięki kreatywnej księgowości można skutecznie obniżyć zobowiązania, a tym samym więcej pieniędzy zostanie w firmie. Kreatywna księgowość polega na wyszukiwaniu luk w przepisach prawnych i za ich pomocą oczywiście zgodnie z prawem zmniejszać zobowiązania.

Wszystko jest możliwe dzięki temu, że niektóre przepisy można swobodnie interpretować, pamiętając o tym, aby wciąż, działać zgodnie z prawem. Wszelkie czynności związane z kreatywną księgowością powinni być dokonywane przez osoby, które znają przepisy oraz nie popełnią żadnych błędów mogących negatywnie wpłynąć na firmę.

Czy kreatywna księgowość jest legalna?

Mogłoby się wydawać, że wyszukiwanie luk w przepisach prawnych i dzięki temu szukanie korzystniejszych rozwiązań jest niezgodne z przepisami. Oczywiście są osoby, które twierdzą, iż kreatywna księgowość jest niezgodna z prawem lub po prostu nieetyczna, jednak czy jest to prawidłowe myślenie?

Trzeba tutaj pamiętać, aby nie naginać przepisów, które mogłoby faktycznie przyczynić się do oszustwa. Nie powinno porównywać się kreatywnej księgowości do łamania przepisów, ponieważ działania w graniach prawa nie wywołują żadnych konsekwencji prawnych.

Ponadto prowadzenie księgowości staje się prostsze w momencie, kiedy używamy do tego celu odpowiednich narzędzi. Obieg dokumentów księgowych w firmie zgodnie z określonymi zasadami jeszcze bardziej upraszcza zarządzanie przedsiębiorstwem oraz działem księgowym.

Gdzie stosuje się kreatywną księgowość?

Kreatywna księgowość jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie chcemy zwiększyć zyski lub zmniejszyć straty. Z takich możliwości nie korzystają wszystkie przedsiębiorstwa, gdyż nie każdy uważa, że jest to dobre rozwiązanie.

Prowadząc kreatywną księgowość, trzeba uważać, aby nie przekroczyć linii, która będzie prowadziła do oszustw. Nie każdy powinien prowadzić taką księgowość, ponieważ nieznajomość pewnych przepisów może spowodować, że nieświadomie popełnimy przestępstwo, nawet gdy tego nie chcemy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Digitalizacja w biznesie – co to jest? Dlaczego Workflow może być idealnym rozwiązaniem dla firm?

1 grudnia 2020

Dzisiaj coraz większą rolę w firmach odgrywają nowoczesne technologie. Dlatego duże znaczenie ma digitalizacja w biznesie. Umożliwia ona zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa i skuteczniejsze zarządzanie firmą. Na czym polega digitalizacja biznesu?…

Czytaj więcej