sobota, 25 czerwca 2022r.

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Coraz bardziej upalne lata w naszym kraju zachęcają do zainstalowania klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Dawniej na to udogodnienie mogli pozwolić sobie nieliczni, jednak dziś klimatyzatory stają się coraz powszechniejsze. Należy pamiętać o tym, że posiadanie tego urządzenia wiąże się z koniecznością jego regularnego serwisowania.

Zanieczyszczenia klimatyzacji — kurz, roztocza pleśń i nie tylko…

Na klimatyzacji w domu, podobnie jak w samochodzie osadzają się różne zanieczyszczenia m.in. kurz, roztocza, a także pyłki roślin. To także idealne miejsce do rozwoju pleśni i innych grzybów. Jeśli klimatyzator nie zostanie oczyszczony, to wszystkie te elementy trafią do wnętrza i będą wdychane przez domowników. Nie jest to zdrowe i sprzyja rozwojowi różnych chorób. Możliwe są zarówno proste powikłania typu katar, kaszel, jak i poważniejsze choroby np. grzybicze zapalenie płuc oraz grzybica skóry. Narażeni są także alergicy, ponieważ w zanieczyszczonej klimatyzacji mogą oprócz roztoczy znajdować się także pyłki roślin, a nawet sierść zwierzęca. Nieoczyszczone klimatyzatory mogą zwiększyć odczuwalne skutki alergii. Dlatego, jeśli korzystasz z klimatyzacji i masz problem z kaszlem, katarem, albo zwiększyły się objawy alergii, to warto skorzystać z serwisowania.

Usuwanie usterek i awarii podczas serwisowania

W klimatyzatorze znajduje się czynnik, który jest sprężany, schładzany, a następnie przepływa rurami do mieszkania. W klimatyzatorze panuje w związku z tym wysokie ciśnienie, które miejscami może dochodzić do kilkuset barów. Dlatego też sprzęt jest podatny na nieszczelności. Przy tak dużym ciśnieniu nawet drobna nieszczelność przekłada się na szybszy ubytek czynnika chłodzącego, zmniejszenie sprawności układu. Jeśli nie zajmiemy się usterką, to ryzykujemy także zniszczenie sprężarki. Dlatego też należy regularnie serwisować klimatyzator i usuwać podczas prac wszystkie nieszczelności. Regularne serwisowanie pozwala wykryć większość usterek, zanim doprowadzą do poważnych awarii.

Jak często serwisować klimatyzację?

Zalecana częstotliwość serwisu klimatyzacji zależy od tego, jak intensywnie jest użytkowana i w jakim celu. W przypadku używania urządzenia tylko w sezonie letnim wystarczy jeden przegląd rocznie. Natomiast jeśli wykorzystywane jest także zimą np. do grzania, to należy zadbać o przegląd co najmniej dwa razy w roku. Warto zadbać o częstsze serwisowanie, gdy klimatyzacja jest intensywnie używana np. w sklepach całodobowych, w których klimatyzator jest włączony cały czas.

Może spodobać Ci się również:

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek na twarzy? Jak z problemem walczyć?

Co sprzyja rozszerzaniu się naczynek? Jak z problemem walczyć?

30 kwietnia 2020

Gładka cera bez niedoskonałości to marzenie wielu kobiet. Rozszerzone naczynka nie dodają uroku i mogą powodować kompleksy. Co sprzyja ich powstawaniu i jak skutecznie sobie z nimi poradzić? Co powoduje…

Czytaj więcej