sobota, 25 czerwca 2022r.

Dlaczego powinno się wymieniać materace, na których śpimy?

Dlaczego powinno się wymieniać materace, na których śpimy?

Nie długość snu się liczy a jego jakość. Nawet kilkunastogodzinny wypoczynek na źle dobranym materacu czy niedopasowanym łóżku może być nie w pełni wystarczający. Istotnym aspektem  snu jest również okresowa wymiana materaca. Zalecana jest ona po siedmioletnim okresie stosowania, niekiedy konieczność wymiany występuje częściej… Warto się tego trzymać, bowiem to bardzo ważne do zachowania odpowiedniej jakości snu…

Czy spanie na starym materacu jest bezpieczne?

Istnieje wiele poważnych symptomów korzystania ze starego materacu. Jego struktura z pewnością uległa już częściowemu odkształceniu, może więc powodować dyskomfort podczas wypoczynku. Typowymi objawami sygnalizującymi gorszą jakość miejsca do spania są bezsenność i drażliwość. Niekomfortowy sen wpływa na zwiększenie roztargnienia i braku koncentracji w czasie dnia. Defekty w strukturze materiału mogą niekorzystnie wpływać na kark i plecy powodując uciążliwe bóle i efekt przemęczenia.

Co ciekawe, korzystanie ze starego materacu powoduje również zwiększone uczucie głodu i chęć sięgania po słodycze w ciągu dnia. Wpływa to również na problemy z zaśnięciem oraz częste zjawisko przewracania się z boku na bok.

Przy dłuższym okresie stosowania materaca mogą pojawić się poważniejsze problemy takie jak:

  • nadmierne przybieranie na wadze,
  • problemy z uzyskaniem satysfakcji podczas spędzania wolnego czasu z rodziną,
  • apatia,
  • uczucie niezadowolenia i mniejsza radość z życia,
  • przyspieszenie procesów starzenia się i zwiększenie zmarszczek na twarzy.

Nawet nie wiesz, co znajduje się w materacu

Wykorzystywany nie tylko do nocnego wypoczynku materac nieustannie ma kontakt z ciałem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że przy dłuższym czasie stosowania materaca może on zawierać znaczne ilości innych substancji, na przykład:

  • pot wydzielający się z ciała podczas snu, który w części pozostaje na dłużej w powierzchni materacu,
  • łupież, którego dziennie zostawiamy w materacu około 1,5g,
  • drobinki organiczne i nieorganiczne – szacunkowo po 6 latach stosowania materaca może być ich nawet 200g,
  • 10 letni materac może zawierać nawet 2 milionów roztoczy łącznie z ich… odchodami.

Warto też dobierać odpowiedni materac

Nie tylko długoletni okres stosowania materaca może znacznie pogorszyć jakość snu. Wpływa na  to także dobór produktu. Zwykle tańsze, gorszej jakości wyroby mają znacznie obniżoną wytrzymałość i wymagają częstszej wymiany. Nawet najwyższej jakości materac nie da jednak stuprocentowej gwarancji dłuższego stosowania.

Szukając materaca warto zwrócić uwagę na jego elastyczność, twardość oraz strukturę jego konstrukcji. W zależności od wieku domowników warto również dostosować parametry produktu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Kupno materaca wiąże się ze sporym wydatkiem, warto więc zadbać o to, aby była to również właściwa inwestycja.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Jak wybrać odpowiednie drzwi zewnętrzne do domu?

1 stycznia 2021

Już jaskiniowcy barykadowali otwory wejściowe z dwóch głównych powodów. Przede wszystkich ze względów bezpieczeństwa, a po drugie by zachować ciepło w jaskini. Dzisiejsze, nowoczesne projekty drzwi stanowią kontynuację prastarych zwyczajów.…

Czytaj więcej