poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Ile kosztuje adwokat w sprawie karnej?

Ile kosztuje adwokat w sprawie karnej?

Sprawy z zakresu prawa karnego dotyczą nie tylko rozpatrywania najcięższych przestępstw. Oskarżenie, a następnie proces sądowy, może przydarzyć się każdemu z nas na mocy wcześniej zebranych dowodów. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc adwokata. Dobry prawnik nie tylko doradzi, ale również będzie reprezentantem przed sądem. Ile kosztują usługi w sprawach karnych?

Wiedza i doświadczenie

Prawnik, a w szczególności adwokat, powinien być osobą, która na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę. Ponadto bardzo ważne jest doświadczenie w sprawach danego rodzaju, w tym przypadku w sprawach karnych. Kancelaria pobiera opłaty zgodnie z wyznaczonym cennikiem, jednak stawki minimalne regulowane są ustawowo tak, aby uniknąć nieuczciwej konkurencji, która poza niskimi cenami nie oferuje fachowej pomocy.

Od czego zależy kwota?

Poza doświadczeniem adwokata, kancelaria prawna pobiera opłaty, które uzależnione są od stopnia skomplikowania sprawy, niezbędnego nakładu pracy oraz ilości terminów sądowych. Co więcej, klient może wybrać, czy usługa będzie świadczona kompleksowo, czy jedynie jako udzielenie porady prawnej bądź sporządzenie pisma. 

Stawki minimalne

W sprawach karnych i o wykroczenie minimalna stawka za postępowanie objęte dochodzeniem to 360 zł, śledztwem 600 zł, czynnościami wyjaśniającymi – 180 zł. Stawka za obronę przed sądem rejonowym w postępowaniu szczegółowym to 720 zł, w sprawach o wykroczenia 360 zł, w postępowaniu zwyczajowym 840 zł – tyle samo kosztuje reprezentacja przed sądem okręgowym jako drugą instancją; jako pierwszą bądź przed sądem apelacyjnym – 1200 zł. 

Kasacja i postępowanie wykonawcze

Prawnik pobiera również opłatę za sporządzenie i wniesienie kasacji. Cena waha się w przedziale od 720 do 1200 zł. Tymczasem koszt reprezentacji przed sądem w postępowaniu wykonawczym wyniesie od od 240 do 480 zł. 

Pozostałe stawki minimalne

Pozostałe zapisy ustawy dotyczą w głównej mierze sporządzania pism bądź wykonywania określonych czynności przez adwokata. Kancelaria nie pobierze mniej niż 720 zł za czynności:

  • w sprawie o wznowienie postępowania i o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego, 
  • sporządzenie opinii o braku podstaw wniosku o wznowienie postępowania, 
  • sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia kasacji i braku podstaw do stwierdzenia nieważności orzeczenia w postępowaniu karnym,
  • za sporządzenie środka odwoławczego w przypadku, gdy adwokat nie występuje przed sądem – zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1616628198831 6c2e64bff04acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxkcmVzc2VyfGVufDF8MHx8fDE2NTQ1MDkxMjkixlibrb 1.2.1q80w1080

Nowoczesna moda, czyli komoda! Mebel idealny do każdego pomieszczenia w domu

1 maja 2022

Komoda jest meblem niezwykle popularnym, a zawdzięcza to swojej uniwersalności oraz eleganckiemu wyglądowi. Nie jest tylko zwykłą szafką, którą można zestawić z regałami i stworzyć prosty segment, częściej występuje solo…

Czytaj więcej