piątek, 29 marca 2024r.

Ile kosztuje radca prawny? Cennik radców prawnych

Ile kosztuje radca prawny? Cennik radców prawnych

Skomplikowane przepisy prawne często powodują konieczność konsultacji z adwokatem. Nie wszystkie informacje można uzyskać z internetowych źródeł, stąd też konieczne jest doraźne wsparcie prawników. Pomoc kancelarii adwokackich jest jednak postrzegana przez wielu jako droga inwestycja. Stawki ustalane są indywidualnie w placówkach prawniczych, sprawdźmy więc od czego one zależą…

Kto może udzielić wsparcia?

Pomocą prawną mogą zająć się profesjonalne kancelarie adwokackie, a także placówki prowadzone przez radców prawnych. W takich miejscach zwykle można uzyskać wsparcie z wielu gałęzi prawnych, niektóre kancelarie udostępniają też zaawansowaną pomoc w ramach wąskiego obszaru przepisów.

Klienci w ramach współpracy z radcą mogą otrzymać zarówno wskazówki dotyczące przepisów, jak i pomoc oraz obsługę określonych procesów prawnych i sądowych. Ze względu na dużą różnorodność kwalifikacji adwokatów, łatwo można znaleźć placówkę specjalizującą się w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Wysokość stawek warunkowana ustawą

Minimalny próg cenowy porad prawnych ustalony jest przy pomocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Wysokość ceny za poradę w pewnym sensie uwarunkowana jest przez prawo, które nie pozwala zejść poniżej określonego pułapu. Trzeba jednak dodać, że jest to stawka minimalna, a każda kancelaria adwokacka może samodzielnie ustalać własne ceny za usługi. Oto kilka przykładowych stawek za usługi prawne:

  • udzielenie porady w związku z rozwodem – 360 zł
  • pomoc w przygotowaniu umowy – 300zł
  • wsparcie przy projektowaniu pism urzędowych – 200zł
  • udzielenie porady w sprawie uchylenia wyroku sądu – 1200zł

Lecz opłaty mogą być jeszcze wyższe…

Powyższe opłaty za usługi prawne wyznaczają jedynie dolną granicę kwoty wynagrodzenia. Rzeczywiste stawki mogą w mniejszy lub większy sposób różnić się od nich. Podczas ustalania wyceny bierze się pod uwagę kilka czynników, do których może należeć:

  • trudność danego problemu
  • zakres działań adwokata
  • czas, który poświęci radca dla klienta
  • możliwość kolejnych spotkań
  • położenie kancelarii

Wyznacznikiem ceny jest także renoma kancelarii i doświadczenie jej pracowników. Wraz ze wzrostem kwalifikacji i obycia z prawem radcy, automatycznie wymaga on większych stawek za swoje usługi. Jednak korzystanie z pomocy mniej doświadczonego adwokata, pomimo korzystnej ceny, może nie przynieść satysfakcjonującego rozwiązania problemu.

Istotny wpływ na cenę pomocy prawnej ma również jej forma. Kancelarie nie wymagają obecnie konieczności osobistego spotkania z klientem, wiele z nich umożliwia pomoc w rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem środków komunikacji, takich jak poczta mailowa, telefon czy czat online. Również za takie wsparcie musimy zapłacić, jednak w tym przypadku koszty mogą być w pewnym stopniu obniżone.

Może spodobać Ci się również:

Jakie adidasy damskie do użytku codziennego będą najlepsze?

1 grudnia 2021

Stylowe półbuty czy szpilki nie w każdej sytuacji się sprawdzą. Na co dzień, kobiety poszukują wygodniejszych, i bardziej praktycznych wariantów obuwia. Dzięki nim można swobodnie przedostać się do miejsca pracy,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady