środa, 10 lipca 2024r.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Odgrzybianie klimatyzacji – cena

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Odgrzybianie klimatyzacji - cena

Klimatyzacja jest niesamowicie pożytecznym rozwiązaniem na czas upałów, które nawiedzają Polskę wyjątkowo często w ostatnich latach. By instalacja zawsze działała poprawnie i mogła zapewnić nam ochłodę na każde żądanie, musimy odpowiednio o nią dbać. „Klima” wymaga regularnego serwisowania, które opiera się między innymi na kontroli stanu samego układu, a także odgrzybianiu. Sprawdzamy, jakie są koszty utrzymywania klimatyzacji w najlepszym możliwym stanie.

Kontrola poziomu czynnika

Jedną z najbardziej podstawowych czynności, które wykonuje każdy serwis klimatyzacji, jest sprawdzanie, czy w układzie znajduje się prawidłowa ilość czynnika. Dzięki niemu instalacja może w ogóle funkcjonować zapewniając nam chłód, ale to nie wszystko. W nim rozpuszczona jest pewna ilość oleju, który ma za zadanie smarować sprężarkę. Jeżeli więc ilość gazu zmniejszy się, gorsze będzie także naoliwienie kompresora, co spowoduje jego szybkie uszkodzenie. Koszt samego uzupełnienia czynnika (tzw. nabijanie klimatyzacji) to okolice 150 złotych. Kwota może różnić się o 20-30 zł, zależnie od regionu kraju.

Sprawdzanie i usuwanie nieszczelności

Jeżeli szybko po uzupełnieniu czynnika klimatyzacja znów przestaje chłodzić prawidłowo, w układzie najpewniej powstał jakiś wyciek. Przewody i cała instalacja pracują pod ogromnymi ciśnieniami rzędu setek atmosfer. Nie trzeba wiele, by czynnik szybko ulotnił się, co spowoduje znaczne pogorszenie siły chłodzenia, z zagrożeniem zatarcia sprężarki włącznie (patrz wyżej). Jeśli podejrzewamy, że taka sytuacja występuje, należy wykonać kompleksowy przegląd oraz serwis klimatyzacji. Cena za taką usługę może wynosić od 200 do 300 złotych, zależnie od stopnia rozbudowania instalacji. Dodatkowo należy doliczyć koszt nowych części, jeżeli któreś będą musiały zostać wymienione na nowe.

Usuwanie brzydkich zapachów

Każda osoba, która często używa klimatyzacji, na pewno spotkała się ze zjawiskiem wydzielania się brzydkich woni z instalacji. Powoduje je tak naprawdę nie sam układ, ale bakterie i grzyby gromadzące się na powierzchni elementu chłodzącego – parownika. Ponieważ jego powierzchnia jest bardzo zimna, dochodzi tam do intensywnego skraplania się wilgoci, a to z kolei stwarza świetne warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. Czyszczenie klimatyzacji, zwane też odgrzybianiem, rozwiązuje w stu procentach powyższy problem. Można je przeprowadzić poprzez ozonowanie i wtedy koszt to okolice 70 złotych, lub też płucząc parownik specjalnym roztworem dezynfekującym. W tym drugim przypadku cena wynosi około 110 PLN.

Może spodobać Ci się również:

Ile zarabia kierowca tira w Niemczech?

Ile zarabia kierowca tira w Niemczech?

30 września 2020

Długie godziny spędzone za kierownicą, przymusowe postoje i noce spędzone w samochodzie. Tak właśnie wygląda praca kierowcy tira, a mimo wszystko sporo osób widzi w tym dobre źródło zarobku i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady