piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak odnowić stare drzwi?

Jak odnowić stare drzwi?

Jeśli mamy trochę czasu, narzędzi i umiejętności, nie musimy od razu wyrzucać starych drzwi zewnętrznych. To element, który można dość łatwo odnowić, nie ponosząc przy tym wielkich kosztów. Jak się do tego zabrać? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Odnawianie starych drzwi – przygotowanie do pracy

Zanim w ogóle zaczniemy przymierzać się do odnowienia drzwi, najpierw musimy wnikliwie obejrzeć materiał, z którego zostały wykonany. Czy wystarczy tylko usunąć starą farbę i je odmalować? Czy posiadają jakieś rysy i ubytki, które będą widoczne mimo nałożenia nowej farby? W jakim stanie są klamki i ościeżnice? Dzięki temu ustalimy, jakie produkty będą nam potrzebne i czy w ogóle warto inwestować czas w renowację.

Dodatkowo, zanim zabierzemy się do pracy, powinniśmy mieć w głowie projekt nowych drzwi – jaki kolor będzie najlepiej pasował do wnętrza czy elewacji? Być może przydadzą się jakieś dodatkowe elementy, np. designerska ramka wokół wizjera.

Kiedy lista zakupów jest już gotowa, zastanówmy się również, gdzie umieścimy drzwi, z którymi będziemy pracować. Stanowisko musi być przestronne, zaś same drzwi dobrze umieścić na koziołku stolarskim.

Opalanie, skrobanie, szlifowanie…

Warstwę starego lakieru najlepiej usunąć specjalną opalarką, która pomoże skurczyć się starej powłoce. Opalarka wytwarza gorące powietrze – pod jego wpływem na powierzchni starych drzwi szybko zobaczymy bąble. Później wystarczy usunąć szpachelką warstwę niechcianego produktu. Możemy również kupić specjalne preparaty, które nakłada się pędzlem na drzwi i odczekuje zgodnie z zaleceniami producenta. Później wystarczy zeskrobać starą powłokę. Farbę, w razie potrzeby, zdejmujemy również z ościeżnicy czy zawiasów.

Kolejnym krokiem będzie szlifowanie drzwi. Możemy to zrobić z pomocą elektrycznej szlifierki bądź papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze. Ten etap prac, po pierwsze, pozwoli usunąć resztki farby, które nie zeszły pod wpływem opalania czy z trudno dostępnych miejsc, a po drugie – wygładzi i zmatowi powierzchnię, tak by była gotowa na przyjęcie nowej farby.

Po szlifowaniu należy usunąć pył, przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką i odczekać do momentu, aż będzie sucha. Ostatnim etapem prac będzie malowanie drzwi na wybrany przez nas kolor – tu wiele zależy od naszej wyobraźni. Na rynku znajdziemy wiele farb (m.in. modną ostatnio tablicówkę), które nadają się do odmalowania drzwi.

A może jednak nowe drzwi?

Podsumujmy. Odnawianie starych drzwi ma wiele plusów: możemy trochę zaoszczędzić i poczuć satysfakcję, że zrobiliśmy coś sami. Z drugiej strony czeka nas wiele brudnej i czasochłonnej pracy, a żywotność starych drzwi i tak będzie krótsza, niż w przypadku zakupu drzwi nowych. Jeśli zatem możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w gotowy produkt. Na rynku znajdziemy wiele modeli, wzorów, a niektórzy producenci skuszą nas np. ofertą drzwi hybrydowych o świetnej jakości i w przystępnej cenie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1657177388761 6c288a7ef2c3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDF8fGNyYW5iZXJyeSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NzI0MzQ3NDMixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z jabłek – dlaczego jest tak popularny i jak wpływa na zdrowie?

1 czerwca 2023

Jabłka są jednym z najbardziej popularnych owoców na świecie, a sok z jabłek cieszy się ogromną popularnością. Jest on nie tylko smaczny, ale również korzystny dla zdrowia. Wiele osób docenia…

Czytaj więcej