niedziela, 21 lipca 2024r.

Jak przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Z pomocą zapraw mineralnych łatwo opracować powierzchnię ścian i przygotować nietypową dekoracyjną fakturę. Tego typu tynki zyskują na popularności ze względu na stosunkowo niskie koszty wykonania oraz wysoką wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że są to powłoki cienkowarstwowe, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto odpowiednio przygotować podłoże. W jaki sposób to zrobić?

Na początku musimy usunąć wszelkie ślady po starej powłoce

Jeśli nakładamy nowy tynk na starą zaprawę, powinniśmy sprawdzić wytrzymałość takiej warstwy. Najlepiej wykonać proste badanie i obstukać ścianę na całej szerokości. Jeżeli zauważymy odspojenia, warto je odkuć od ściany, a powierzchnię uzupełnić szpachlą lub specjalnym klejem. Im dokładniej wykonamy takie badanie, tym większa szansa, że nowo naniesiona powłoka będzie wytrzymała.

Podczas tego kroku warto usunąć również wszystkie ślady po starych farbach, które często ulegają złuszczeniu. Agregaty tynkarskie będzie można zastosować dopiero wtedy, gdy uzyskamy gładką i równą powierzchnię, dlatego musimy ją najpierw odpowiednio przygotować.

Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy równość ścian

Tynki cienkowarstwowe, jak wskazuje nazwa, nie mają zbyt dużej grubości. Najczęściej oscyluje ona wokół wartości od 3 do 5 mm. Dlatego przygotowanie ścian przed natryskiem z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego jest tak bardzo istotne. Jeśli zostawimy nierówną powierzchnię, tynki cienkowarstwowe mogą układać się w niewłaściwy sposób i mieć nierównomierną grubość.

Co zrobić zatem z nierównościami na ścianie? Można uzupełnić je, aplikując specjalny klej lub szpachlę gipsową. Takie prace wydłużają czas trwania remontów, lecz z pewnością zwiększą wytrzymałość nowej powłoki. Przed kolejnym krokiem musimy jeszcze poczekać aż naniesiona szpachla całkowicie wyschnie.

Trzeba również zagruntować powierzchnię.

Jeśli mamy już opracowane ściany, możemy przystąpić do aplikacji preparatu gruntującego. To substancja, która zwiększa przyczepność nakładanego tynku i sprawia, że powierzchnia w znacznie mniejszym stopniu będzie akumulowała wilgoć.

Natrysk gruntu najlepiej zaplanować około 24 godzin przed nakładaniem tynku. Ważne jest, by na czas wysychania zachować odpowiednią wentylację, ponieważ większość preparatów zawiera składniki lotne, które szybko odparowują. Po aplikacji gruntu możemy przejść do właściwych prac, czyli nakładania tynku cienkowarstwowego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1587855049254 351f4e55fe2acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak szybko wysuszyć buty? Sprawdzamy popularne sposoby

1 stycznia 2024

Przemoczone obuwie może szybko stracić swoje właściwości. Wilgoć niekorzystnie wpływa na strukturę włókien i łączenia, dlatego powinniśmy jak najszybciej reagować w takiej sytuacji. Jeśli nie mamy w planie wykorzystać produktów…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady