niedziela, 21 lipca 2024r.

Jak przystosować łazienkę dla osoby starszej?

unnamed file 6

Łazienka przystosowana dla osoby starszej wymaga przemyślanego projektu. Osoba taka musi mieć łatwy dostęp do wszystkich funkcjonalnych elementów łazienkowych. To wiąże się z dodatkowym wyposażeniem oraz przystosowaniem wnętrza łazienki do wymagań seniora.

To, w jaki sposób zreorganizujemy powierzchnię i dostosujemy ją do użytku osoby starszej uzależnione jest od metrażu, a także części stałych, takich jak rury odpływowe i cała instalacja hydrauliczna. W związku z tym większość usprawnień musimy dopasować do panujących warunków. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę organizując łazienkę dla starszej osoby, jaki sprzęt i armatura łazienkowa będzie odpowiednia.

Funkcjonalność i usprawnienia, czyli jak urządzić przyjazną łazienkę?

Przyjazna łazienka to taka, w której każdy, niezależnie od wieku, czy kondycji zdrowia będzie czuł się dobrze i swobodnie. Aby osiągnąć taki efekt należy wybrać odpowiednie wyposażenie łazienkowe. Warto w tym miejscu położyć nacisk na specjalnie dopasowane elementy wyposażenia dla osoby starszej.

W tej kwestii zachowanie łatwości przy kąpieli, czy korzystaniu z innych sprzętów jest najistotniejsze. Wybór między wanną, a kabina prysznicową, to pierwsza rzecz, o jakiej należy pomyśleć. Jednocześnie warto dopasować do wybranego wyposażenia dodatkowe, usprawniające elementy takie, jak np. poręcze.

Usprawnienia dla seniora – kładziemy nacisk na bezpieczeństwo

Osoba starsza nie musi być równocześnie osobą niepełnosprawną. Wiek nie jest wyznacznikiem niepełnosprawności. Bywa, że osoby w podeszłym wieku są niezwykle sprawne ruchowo i zdrowe. Jednakże, jeśli starsza osoba ma problemy ruchowe lub z układem krążenia warto przystosować dla jej bezpieczeństwa każdą używana przez nią powierzchnię, w tym łazienkę.

Dobrym pomysłem jest zamiana śliskich powierzchni na antypoślizgowe, co zapobiegnie nieszczęśliwemu upadkowi. Tu warto wyposażyć łazienkę w chodniki oraz tak urządzić wnętrze, by osoba z problemami zdrowotnymi mogła chwycić się lub oprzeć na czyś w chwili słabości. W łazience można również postawić niewielkie krzesło, z którego chętnie skorzysta przed lub po kąpieli osoba starsza.

Samopoczucie i wygląd łazienki – czy to jest ważne?

Wygląd łazienki może wydawać się mało istotnym elementem przystosowania jej dla potrzeb seniora. Jednakże wiele badań i opracowań medycznych wskazuje, że wygląd otoczenia jest ważny dla samopoczucia każdego, nie tylko osoby starsze. Dlatego też skupiając się na niezbędnym wyposażeniu musimy wziąć pod uwagę również to, by bliska nam osoba starsza czuła się dobrze we własnym domu i własnej łazience.

Może spodobać Ci się również:

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNnx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Wyrzynające się zęby u dziecka – kiedy i jak przygotować się do badania rentgenowskiego?

1 stycznia 2024

Proces wyrzynania się zębów u dziecka to jedno z ważnych etapów jego rozwoju. Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wykonanie badania rentgenowskiego w celu oceny wyrzynających się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady