czwartek, 28 marca 2024r.

Jak sprzedać udziały w spółce z o.o.? Radzimy jak podejść do problemu od strony prawnej

unnamed file 2

Posiadanie udziałów w spółce, w której nie jest się wspólnikiem lub pracownikiem jest powszechnym zjawiskiem w naszym kraju. Stanowi to pewnego rodzaju zabezpieczenie, oraz umożliwia lokowanie kapitału i jego późniejsze spieniężenie poprzez sprzedaż akcji. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj przed pozbyciem się udziałów trzeba przeprowadzić kilka niezbędnych czynności prawnych. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak przeprowadzić taką procedurę, by uniknąć problemów.

Czym jest udział w spółce z o.o.?

Jest to część kapitału zakładowego spółki, którą może posiadać jego twórca, współpracownik jak i osoba zewnętrzna, w przeszłości będąca nabywcą akcji. Cechuje go pewna wartość pieniężna, można więc sprzedać udziały i zyskać wynagrodzenie. Dodatkowo ilość udziałów jest wyznacznikiem pozycji prawnej, którą wspólnik zajmuje w przedsiębiorstwie.

Udział jest jednocześnie prawem obligacyjnym, może więc przez to podlegać obrotowi prawnemu. To oznacza, że w dowolnym momencie można zrezygnować z niego i go sprzedać. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych warunkach, które należy spełnić by transakcja przebiegła pomyślnie. W celu ich sprawdzenia można wykorzystać pomoc, jaką udostępnią kancelarie prawne – Kraków jest miejscem, w którym łatwo można znaleźć taką placówkę.

Najważniejsze jest sporządzenie umowy

Sprzedaż udziałów przeprowadzana jest na podstawie przepisów w artykule 180 Kodeksu spółek handlowych. Do zrzeczenia się części lub całości akcji, trzeba przygotować stosowną umowę, w której projektowaniu pomóc może kancelaria prawna. Kraków to miejsce, gdzie do dopełnienia formalności potrzeba pisemnego arkusza dokumentu i jego poświadczenia przez notariusza. W przypadku, gdy którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, umowa nie będzie mieć mocy prawnej.

W dokumencie poświadczającym zbycie udziałów spółki powinny się znaleźć informacje określające:

  • dane stron uczestniczących w takiej umowie,
  • przedmiot umowy,
  • cenę zbycia udziałów na podstawie sporządzanego dokumentu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed samodzielnym sporządzeniem umowy zbycia udziałów warto sprawdzić, czy do realizacji takiego dokumentu nie potrzeba pisemnej zgody całego zarządu spółki z o.o. W statucie firmy mogą być również zawarte inne ograniczenia, które mogą pokrzyżować plany zrzeczenia się udziałów, przykładowo: wprowadzenie zakazu czasowego ich zbywania.

Prawnik dla firm radzi też, aby o już zawartej umowie jak najszybciej poinformować spółkę. To nie tylko przejaw życzliwości, lecz warunek prawny, który musi zostać spełniony wobec danego przedsiębiorstwa. Zawiadomienie co prawda nie wymaga szczególnej formy, trzeba jednak pamiętać, aby ten obowiązek dopełnić.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jakie etui do macbook air? Czy jakość pokrowca ma znaczenie?

1 marca 2021

Macbook to laptop, który jest popularny zwłaszcza wśród osób pracujących. Obecnie takie urządzenia są niezbędne do wykonywania większości obowiązków. Jednak oprócz samego użytkowania bardzo ważną kwestią jest również to jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady