piątek, 29 marca 2024r.

Jak wygląda leczenie kanałowe zębów? Kiedy będzie ono konieczne?

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8ZGVudGlzdHN8ZW58MXwwfHx8MTY1MTY1MDAyMwixlibrb 1.2.1q80w1080

Niewłaściwa higiena oraz dieta bogata w słodycze może przyczynić się do problemów z zębami. Przy większości ubytków wystarczy usunąć zmienioną chorobowo tkankę i zastąpić ją plombą. W niektórych przypadkach bakterie atakują jednak znacznie głębiej. Wtedy potrzebne będzie leczenie kanałowe, które powinien przeprowadzić dobry dentysta. Na czym polega taki zabieg?

Leczenie kanałowe nie zawsze będzie konieczne…

To bardziej zaawansowana technika leczenia, która polega na wyczyszczeniu całości lub części uszkodzonych kanałów zębowych. Nie stosuje się jej w każdym przypadku, leczenie podejmowane jest wtedy, gdy miazga zębowa zostanie zainfekowana.

To specjalna tkanka, która stanowi naturalne połączenie zewnętrznej korony z unerwieniem znajdującym się w środku. Miazga zębowa jest bardzo wrażliwa, dlatego po zainfekowaniu jej i namnożeniu bakterii odczuwamy silny pulsujący ból. Dolegliwości mogą przez długi czas nie dawać o sobie znać, lub jedynie sygnalizować problem. W pewnym momencie stopień zainfekowania będzie jednak tak duży, że pojawi się ostry, nieprzechodzący ból, który skłoni na do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przed przystąpieniem do zabiegu, dentysta może poprosić pacjenta o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pomaga ono właściwie ocenić położenie korzeni i wybrać odpowiednie narzędzia do pracy. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Na początku specjalista otwiera kanały zębowe ścierając część szkliwa. W dalszym kroku następuje oczyszczenie kanałów i zabezpieczenie ich specjalną substancją. W zależności od stopnia skomplikowania budowy zęba stomatolog może wykonać tę czynność podczas jednej lub dwóch wizyt. Ostatnim krokiem będzie rekonstrukcja zęba, która polega na odtworzeniu wyglądu korony i dopasowaniu jej kształtu do zgryzu.

Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?

W wielu przypadkach to jedyny sposób na uratowanie zęba. Leczenie kanałowe może przedłużyć jego żywotność, mimo że ten będzie już martwy. Usunięcie miazgi z kanałów oznacza bowiem, że element szczęki traci możliwość regeneracji.

Odpowiednio wykonane leczenie kanałowe w żaden sposób nie zniekształci funkcjonalności zęba. Zabieg pomaga też zniwelować uporczywy ból, który często towarzyszy infekcji miazgi. Niestety leczenie może sporo kosztować – przychodnia stomatologiczna w Gdyni wykonuje zabieg w cenie od 250 do nawet 1000 złotych, w zależności od stopnia skomplikowania problemu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1452690700222 8a2a1a109f4cixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jakie są konsekwencje naruszenia zasad BHP przez pracownika? Sprawdź jak należy chronić słuch w miejscu pracy?

1 grudnia 2023

Praca wykonywana przez pracownika ma na celu nie tylko należyte wykonywanie obowiązków, ale też stosowanie się do różnych zasad i przepisów obowiązujących w miejscu pracy. Obecnie kwestie bezpieczeństwa i tego,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady