piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

unnamed file 2

Dobry kierowca dba nie tylko o odpowiedni stan silnika, lecz także o wygląd pojazdu. To w pewnym sensie nasza wizytówka, którą mogą przyćmić drobne defekty i odpryski w strukturze lakieru. Jest jednak kilka sposobów, by się ich pozbyć. Lakiery samochodowe, mimo że są dość delikatne, łatwo uchronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jak to zrobić?

Wiele zależy od sposobów czyszczenia…

Delikatną powierzchnię lakieru możemy naruszyć podczas standardowego czyszczenia karoserii. Niestety nie wszystkie akcesoria do mycia są skuteczne. Jeśli często sięgasz po szczotki lub myjki z twardym włosiem, możesz nieświadomie niszczyć połowę lakierniczą. Takie produkty wywołują tarcie i przesuwanie drobin brudu po karoserii, co powoduje zarysowania…

Jak czyścić pojazd? Jeśli wykorzystujemy ręczne metody, najlepiej zastosować miękką gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry, z której pomocą szybko usuniemy najdrobniejsze zabrudzenia. Dobrze jest również na początku spryskać pojazd wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Pomoże ona usunąć luźne elementy bez zbędnego tarcia. A wykorzystując dodatkowe materiały lakiernicze z hurtowni łatwo zamaskujemy obecne w strukturze lakieru defekty.

Wilgoć i sól – najgorsi wrogowie metalowych elementów

Jednym z głównych zadań powłoki lakierniczej jest zabezpieczenie blachy przed powstaniem korozji. Rdzewiejący materiał nie będzie spełniał swojej funkcji, dlatego właśnie zabezpiecza się go kilkuwarstwową powłoką. Niestety, każdy drobny ubytek w strukturze lakieru może przyspieszyć ten proces. Jak przed tym uchronić pojazd?

Kluczowe jest w tym przypadku zabezpieczenie powierzchni przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Podczas zimy bardzo często na elementach karoserii osiada także sól, która może przyspieszyć reakcje chemiczne. Aby zminimalizować ryzyko rozwoju rdzy, warto regularnie czyścić pojazd i woskować powierzchnię. Dodatkowy filtr nałożony na karoserię odizoluje lakier od czynników atmosferycznych. Hurtownia lakiernicza pomoże dobrać właściwy produkt, na rynku dostępne są woski zarówno do starszych, jak i młodszych powłok.

Dodatkowa warstwa także się sprawdzi

To rozwiązanie jest kosztowne, jednak wydaje się być najskuteczniejszą osłoną lakieru. Mowa o specjalnej niewidocznej gołym okiem powłoce zabezpieczającej, wykonanej ze specjalnego polimeru, kwarcu lub substancji ceramicznej. Po utwardzeniu surowiec tworzy na powierzchni pojazdu szklistą warstwę, która zabezpiecza bezbarwny lakier.

Przygotowanie powłoki wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego z rozwiązania najczęściej korzystają posiadacze nowych pojazdów. Producent lakierów samochodowych zapewni specjalne preparaty, które ułatwią przygotowanie dodatkowej osłony. Oczywiście i ona narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, choć w dużo mniejszym stopniu…  Pomoże jednak zachować odpowiedni blask lakieru przez dłuższy czas.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje adwokat w sprawie karnej?

Ile kosztuje adwokat w sprawie karnej?

25 czerwca 2020

Sprawy z zakresu prawa karnego dotyczą nie tylko rozpatrywania najcięższych przestępstw. Oskarżenie, a następnie proces sądowy, może przydarzyć się każdemu z nas na mocy wcześniej zebranych dowodów. W takiej sytuacji…

Czytaj więcej