sobota, 25 czerwca 2022r.

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka bywa sporym wyzwaniem dla wielu rodziców, którzy zupełnie nie wiedzą, jaki będzie idealny dla pociechy. Obecnie na rynku można znaleźć różnorodne warianty, które przykuwają uwagę coraz to bardziej nowoczesnym wypełnieniem, przyjemnym pokrowcem czy atrakcyjnym designem. Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni rozwój maluchów w dużej mierze zależy od jakości snu – im wyższa, tym większa korzyść dla dziecka. Zapewnij mu zdrowy sen i doskonałe samopoczucie, dobierając idealny materac do spania.

Dobierz odpowiedni rozmiar materaca dla dziecka

Wydawać by się mogło, że to kwestia banalna, a jednak – wielu rodziców nadal zapomina o tym, aby dobrać w odpowiedni sposób rozmiar materaca do łóżka dziecięcego. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup materaca twardego czy miękkiego, dostępnych masz kilka wariantów rozmiarowych, dzięki czemu możesz swobodnie dopasować go do dowolnego rodzaju łóżka. Priorytetem jest dobór materaca do wzrostu dziecka. Bywa to sporą misją, mając na uwadze, jak szybko one rosną. Dlatego teraz kupowanie materaca o wymiarze 90×200 cm lepiej odłożyć, a skupić się na innych możliwościach.

Jeśli chodzi o dostosowanie materaca dla noworodków i niemowląt, nie jest to żadną filozofią. Schody pojawiają się, gdy maluch kończy około 4 lata. Tutaj warto pamiętać, by brać pod uwagę nie tylko samą długość materaca (najczęściej oferowanymi wariantami są 180 cm lub 200 cm), ale także szerokość. Wspomniana już wcześniej, czyli 90 cm, będzie idealna dla pociechy, której wiek nie przekracza 6 lat. Z biegiem czasu lepszą inwestycją staje się opcja 120 x 180 cm lub 120 x 200 cm. Dlaczego? Gwarantuje to większy komfort spania i dłuższy czas, gdy dziecko będzie mogło korzystać z materaca.

Jeśli chodzi o nastolatków do 18 roku życia, najlepszym rozwiązaniem będzie materac o jednym z dwóch wariantów – 140 x 200 cm lub 160 x 200 cm.

Zwróć uwagę na pokrowiec materaca

Niezwykle istotną kwestią oprócz samego wypełnienia materaca jest także jego pokrowiec. Decydując się na odpowiedni rodzaj, należy kierwać się głównie aspektami zdrowotnymi. Dlatego też, jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku zdrowy i spokojny sen, postaw na naturalne tkaniny, którymi są m.in. bawełna. To właśnie one są zdecydowanie zdrowsze w porównaniu ze sztucznymi wariantami. To bardzo ważne, ponieważ maluchy mają najczęściej słabszą odporność niż dorośli, a tym samym są bardziej narażone na niechciane i uciążliwe alergie.

Niezwykle istotne jest, aby tkanina wykorzystana do pokrowca materaca była szybkoschnąca, a także miała możliwość prostego zdejmowania i prania w pralce. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku sen w czystym łóżku, w którym nie rozwijają się grzyby czy bakterie. Jakie właściwości powinien posiadać pokrowiec? Antybakteryjne, antygrzybicze oraz szybkoschnące. Pamiętając o tym, będziesz w stanie wybrać zdecydowanie dobry pokrowiec na materac, jaki przypadnie do gustu Twojej latorośli.

Odpowiedni wkład materaca zapewniający doskonały sen

Materac musi stanowić solidne podparcie dla ciała, gwarantując tym samym odpowiednią jakość snu, możliwość zrelaksowania się i zebrania sił na kolejny dzień. Dlatego też najważniejszą kwestią jest sam wkład materaca – taki, który nie będzie gromadzić bakterii, nie stanie się siedliskiem grzybów lub pleśni. Na rynku można znaleźć kilka najpopularniejszych wkładów, jakie zapewniają wypoczynek, dobre samopoczucie i zdrowie.

  • Materac z pianki wysokoelastycznej HR
  • Materac lateksowy
  • Materac z pianki LXI
  • Materac kieszeniowy

Każdy z tych wariantów będzie dobrym rozwiązaniem, jaki zapewni Twojemu dziecku mnóstwo energii o poranku i doskonałe samopoczucie.

Może spodobać Ci się również:

Materac nawierzchniowy - na czym polaga jego kontrukcja? Jakie ma zalety?

Materac nawierzchniowy – na czym polaga jego kontrukcja? Jakie ma zalety?

29 czerwca 2020

Chcecie podnieść komfort snu bez dokonywania znacznych zmian w aranżacji mieszkania? Mamy dla Was pomysł na rozwiązanie tej kwestii – materac nawierzchniowy to sposób na poprawienie wygody, zmodyfikowanie w nową…

Czytaj więcej