sobota, 25 czerwca 2022r.

Jakie dokumenty powinien udostępnić deweloper przy odbiorze mieszkania? Czy mamy prawo żądać dodatkowych dokumentów?

unnamed file 5

Nowe mieszkanie to idealna inwestycja, jeżeli zależy nam czystej historii nieruchomości, którą zamierzamy kupić. Duża ilość ofert powoduje, że mamy bardzo szeroki wybór, a co za tym idzie, możemy bez problemu dopasować konkretne kryteria do swoich wymagań. Jednak oprócz znalezienia mieszkania dobrze jest również wiedzieć, czego powinniśmy wymagać od dewelopera.

Jakie dokumenty mamy prawo otrzymać?

Chociaż zakup mieszkania to szczęśliwy moment, trzeba uważać, aby nie popełnić pewnych błędów. Poza tym nie powinniśmy całkowicie ufać deweloperowi. Posiadanie odpowiedniej wiedzy związanej z zakupem nowego mieszkania prosto od dewelopera pozwoli nam na uniknięcie niespodzianek oraz będziemy wiedzieli, że wszystkie kwestie dotyczące lokalu są uregulowane.

Nowe inwestycje deweloperskie Lublin to szansa na idealne mieszkanie, jednak w trakcie budowy może się wiele wydarzyć, dlatego warto wiedzieć, jakich dokumentów możemy żądać podczas zakupu mieszkania. W momencie, kiedy dojdzie do zawarcia umowy deweloper, musi udostępnić nam protokół odbioru, gdzie znajdują się istotne informacje.

Oprócz tego niezmiernie ważne są dokumenty, gdzie podane są fatyczne wymiary mieszkania. Na naszą prośbę deweloper, powinien udostępnić też dokumentację dotyczącą pozwolenia na budowę, czy rozmieszczenia instalacji.

Zakup mieszkania wolnostojącego

Zakup mieszkania, które nie znajduje się w budynku wielorodzinnym, wygląda nieco inaczej. Dzieje się tak, ponieważ deweloper, sprzedając taką nieruchomość, musi przedstawić dodatkowe dokumenty.

Zaliczamy do nich m.in. dziennik budowy, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, informacje o zakończeniu budowy itp. Co więcej, mamy prawo także otrzymać wszelkie protokoły potwierdzające, że w mieszkaniu wszystko działa prawidłowo.

Jak widać zakres naszych wymagań, jest nieco szerszy, o czym oczywiście wie każdy deweloper. Oznacza to, że nie może on odmówić wydania poszczególnej dokumentacji. To, jakie dokumenty mamy prawo otrzymać jest uregulowane w ustawie o prawie budowlanym.

Kiedy deweloper powinien przekazać wymagane dokumenty?

Najlepszy czas na przekazanie wymaganych przez nas dokumentów to moment, kiedy odbędzie się odbiór kluczy. Wtedy musimy dopełnić wszelkie formalności, aby zakończyć ten etap. Jeśli chcemy otrzymać dodatkowe informacje, warto wcześniej powiadomić o tym dewelopera, aby mógł on je przygotować.

Umożliwi to załatwienie wszystkich spraw, bez żadnych problemów i nieporozumień. Konkretny termin, kiedy powinniśmy otrzymać takie dokumenty nie jest określony, więc to my musimy uzgodnić to z deweloperem.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak dbać o doświetla wokół drzwi zewnętrznych?

1 czerwca 2021

Doświetla wokół drzwi to elementy dodatkowe wpływające na wygląd wejścia oraz na jego funkcjonalność. Producenci oferują w większości doświetla nieotwierające się, za w przeróżnych kształtach i w różnorodnym wzornictwie. Powierzchnie…

Czytaj więcej