sobota, 25 czerwca 2022r.

Kiedy siać nawozy na trawę? Jakie środki stosować?

Kiedy siać nawozy na trawę? Jakie środki stosować?

Odpowiednie nawozy na trawę sprawiają, że trawnik ma żywy kolor, jest gęsty i pozbawiony dziur. Jednocześnie stosowanie nieodpowiednich preparatów lub aplikowanie ich w zły sposób może dać efekt inny od oczekiwanego. O czym należy pamiętać podczas nawożenia trawnika?

Kiedy i jak często należy nawozić trawnik?

Trawa jest wymagającą rośliną, dlatego też, żeby cieszyć się pięknym trawnikiem, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu przez cały rok. Pierwszy nawóz należy zastosować po pierwszym koszeniu, najczęściej odbywa się to na przełomie marca i kwietnia. Następnie należy zaaplikować preparat po ok. 2 miesiącach (pod koniec czerwca), a następnie na początku sierpnia. Do tych zabiegów należy wybrać produkty zawierające środki mineralne oraz azot, który stymuluje trawę do wzrostu.

Od września nie należy stosować nawozów z azotem, ponieważ warunki rozwoju stają się mniej przyjazne dla trawy, przez co nadmierny wzrost naraziłby ją na choroby. Jesień jest natomiast dobrym okresem do stosowania nawozów z wapniem, warto je wykorzystać na kwaśnych glebach. Optymalne pH dla trawnika wynosi 5.5-6.5.

Jak nawozić trawnik? O czym należy pamiętać?

Stosowanie nawozów wymaga przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim należy stosować się do instrukcji producenta — w ten sposób uzyska się możliwie najlepsze rezultaty. Jednocześnie jest kilka reguł, o których warto pamiętać.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy nawozić trawy bezpośrednio po deszczu. Mokre rośliny zmniejszają skuteczność nawozu. Jednocześnie nie można stosować preparatu w pełnym słońcu, przy wysokiej temperaturze, bo może to doprowadzić do wypalenia trawy. Najlepiej nawóz stosować w pochmurny dzień, a wieczorem go nawodnić. W ten sposób uzyska się optymalne efekty.

Istotne jest także równomierne rozprowadzanie nawozu. Zbyt duża ilość środka w jednym miejscu może doprowadzić do wypalenia tam trawy, natomiast zbyt mała sprawi, że nie będzie ona dobrze odżywiona, przez to trawnik nie będzie wyglądał dobrze.

O czym pamiętać wybierając środki do nawożenia trawnika?

Wybierając środki do nawożenia trawnika najlepiej postawić na produkty od sprawnych producentów, można wykorzystać nawozy ekologiczne. Dobrze jest sprawdzić, jaką ofertę ma sklep dla rolników, ponieważ w takich miejscach są zwykle najlepszej jakości produkty. Prostym i uniwersalnym rozwiązaniem są granulaty — umożliwiają one szybkie i łatwe nawożenie trawnika. Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na producenta, lepiej stosować środki od sprawdzonych dostawców.

Może spodobać Ci się również:

Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

28 lutego 2020

Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy? Każdy kierowca wie, że za nieprzepisową jazdę może otrzymać nie tylko karę finansową w postaci mandatu, ale również punkty karne.…

Czytaj więcej