poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Kim jest specjalista HR? Czy warto skorzystać z jego umiejętności?

unnamed file 2

Dział Human Resources, w skrócie HR stanowią specjaliści z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Od nich zależy kariera pracowników, określenie zapotrzebowania na zatrudnienie nowych ludzi, a także na potencjalne zwolnienia. Wykwalifikowany człowiek pośredniczący między szefostwem, a personelem to dobre rozwiązanie.

W czasach zaawansowanych technologii i nowoczesnego prowadzenia firmy osoba zarządzająca personelem jest wartością dodaną do firmy. Tu z pomocą przychodzi portal pracy, który pomoże znaleźć odpowiedniego specjalistę. Szukając jednak zarządcy własnych zasobów pracowniczych warto wiedzieć, kim dokładnie jest specjalista HR.

Obowiązki HR-owca wobec pracowników

Pracownik HR nie tylko przeprowadza rekrutację, ale również pomaga zarządzać zatrudnionym personelem. Działa w dwóch obszarach, tzw. twardym i miękkim. Pierwszy z nich to zagadnienia dotyczące kadr, płac oraz harmonogramów urlopowych. Drugi, miękki ogranicza się do rekrutacji i dbania o dobro środowiska pracowniczego.

W kompetencji HR-owca jest również pomoc w dopasowaniu benefitów do indywidualnych potrzeb pracowników. Wszystkie działania mają na celu jedno. Stworzenie odpowiedniego klimatu i wytworzenie właściwej kultury pracy w danym przedsiębiorstwie w zależy od umiejętności i wyczucia zarządzającego ludźmi HR-owca.

Zadanie kontrolujące i ocena ludzi

HR-owiec ma szeroki wachlarz zadań. Wszystko, co ma wpływ na ogólną kondycje firmy kształtowane jest przez ludzi. Tu warto nadmienić, że rolą HR-owca jest również kontrola i ocena pracowników. Będąc czynnym obserwatorem środowiska pracowniczego może wyłapać błędy, a także cechy, które mają negatywny wpływ na innych.

Specjalista HR dokonuje okresowej oceny, tak, aby na bieżąco interweniować i poprawiać sytuację w firmie. Może sugerować szefostwu system nagród dla poszczególnych pracowników, ale również potencjalne zwolnienia. Powinien być również człowiekiem, który próbuje pomóc w przypadku problemów pracowników.

Jaki powinien być dobry specjalista HR?

Przez wzgląd na nieprzyjemne obowiązki, dobry HR-owiec powinien mieć mocny charakter i zasady. Odpowiednią cechą będzie na pewno obiektywizm, ale również umiejętność podejścia indywidualnie do każdego problemu. Zwolnienie pracownika lub jego ukaranie nie jest łatwe, więc umiejętność odpowiedniego przekazywania złych wieści powinna być jedną z głównych

Spostrzegawczość, dbałość o komunikację wewnątrz firmy, a także nastawienie pozytywne, to już cechy dodatkowe, ale równie ważne. Kierowanie zespołem ludzi przyniesie korzyść tylko wówczas, gdy kierujący zapewnia doskonały przepływ informacji.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Laserowe usuwanie naczynek – ile zabiegów potrzeba?

1 września 2021

Laserowe zamykanie naczynek cieszy się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić, gdyż jest bardzo skuteczne. Jest to zabieg medycyny estetycznej, na który decyduje się coraz więcej osób, mających…

Czytaj więcej