sobota, 17 września 2022r.

Mundur górniczy na miarę – czym charakteryzuje się ten strój?

Mundur górniczy na miarę - czym charakteryzuje się ten strój?

Mundury górnicze stanowią obecnie symbol kultywowanych tradycji cechu górniczego. Upamiętniają pokolenia górników, którzy pracowali w trudnych warunkach i narażali swoje życie, odznaczając się przy tym dumą, solidarnością i szacunkiem dla współpracowników.

Mundur to powód do dumy i element kultury. Obecnie noszony jest przede wszystkim na uroczystości państwowe i kościelne.

Tradycyjne uniformy górnicze – historia

Mundury górnicze mają długą i nieco skomplikowaną historię, przez wzgląd na liczne zmiany w ich wyglądzie. Wynikało to z sytuacji politycznej naszego kraju. Tradycyjne uniformy górnicze w pierwszej odsłonie pochodzą z czasów działalności Stanisława Staszica, założyciela Korpusu Górniczego.

Jednak współczesny wyglądu uniformu górniczego swoje korzenie ma w modyfikacji mundurów sprowadzonych w XVIII wieku na Śląsk z niemieckiego Zagłębia Ruhry. W ponownie niepodległej Polsce wprowadzono ujednolicenie górniczego stroju galowego, odrzucając austriackie, rosyjskie i niemieckie kroje dotychczasowe.

Górnicze stroje galowe – elementy składowe

Mundury, w których obecnie występują górnicy na uroczystościach to modele galowe. Są czarne i bardzo efektowne, ale różnią się od swoich pierwotnych wersji. Składają się ze smukłych marynarek z ozdobnymi rzędami złotych guzików i przyszytymi na piersi odznaczeniami (dystynkcje), wynikającymi ze stopnia górnika.

Nieodłącznym elementem munduru górniczego jest szpada oraz charakterystyczne czako. Nakrycie głowy ma 12, 5 cm wysokości i nie ma daszka. Wykonywane jest z tektury obleczonej czarną krepą. W centralnej części z frontu widocznej jest logo skrzyżowanego młota i kilofa.

Niegdyś czako miało miotełkę, zatkniętą za taśmą. Jednak zmieniła się ona w przymocowany z lewej strony gęsty, piękny pióropusz z gęsich piór.

Produkcja mundurów górniczych – koszty i oczekiwanie

Obecnie szycie mundurów górniczych ogranicza się głównie do modeli galowych, np. na użytek orkiestr górniczych. Jednak niektóre pracownie krawieckie szyją mundury górnicze dla zakładów oraz osób prywatnych.

Mundury nie należą do tanich. Na szczęście, część kosztów pokrywana jest z dofinansowania otrzymywanego od spółki górniczej. W ten sposób górnicy, którzy musieliby zrezygnować z szycia munduru z powodów finansowych, może go uzyskać.

Kompletny mundur to wydatek około tysiąca złotych. Kilkaset złotych mniej, jeżeli nie ma w komplecie czaka. Dodatkowo, płaszcz górniczy kosztuje około 600 zł. Czas oczekiwania na szycie munduru górniczego to minimum kilka tygodni.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Co to jest kalka ceramiczna? Skuteczny sposób zdobienia szkła

1 maja 2021

Wykonanie dekoracyjnych motywów na powierzchni szkła gospodarczego czy butelek możliwe jest dzięki zróżnicowanym metodom zdobniczym. Oprócz sitodruku, metalizacji, matowania czy standardowego malowania często stosuje się również kalkomanię. To nowoczesna technologia,…

Czytaj więcej