piątek, 19 kwietnia 2024r.

Odpływ liniowy – jaki spadek trzeba zastosować podczas montażu?

photo 1587201661650 51acf5b93abccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNnx8YmF0aHJvb218ZW58MXwwfHwixlibrb 1.2.1q80w1080

Wykorzystanie kabiny z brodzikiem nadal jest popularne w trakcie projektowania łazienek. Jednak dużym zainteresowaniem cieszą się też systemy z odpływem liniowym, które częściowo zwiększają komfort i poprawiają estetykę wnętrza. To sposób na doskonałe uzupełnienie rozwiązania typu Walk In, może być też zastosowany przy klasycznej kabinie półokrągłej lub kwadratowej. W jaki sposób montowany jest odpływ liniowy? I jaki spadek należy zastosować podczas instalacji?

Kabina bez brodzika? To możliwe!

Do tej pory system kabinowy zawsze wiązał się z zakupem brodzika. Wielu uważa, że to najlepsze połączenie, które gwarantuje szczelność i komfort. Jak się jednak okazuje, ściany kabiny można montować bezpośrednio na podłodze. Wykorzystując odpływ liniowy niski łatwiej zaaranżować łazienkę i dopasować system kabinowy do stylu wnętrza.

Prysznic z odpływem liniowym odznacza się większą wygodą. Nie ma tu klasycznego brodzika, a powierzchnia dna jest zrównana z podłogą. Dlatego osoby starsze i niepełnosprawne mogą bez przeszkód korzystać z kabiny. Jednocześnie to system, który całkowicie chroni przed przeciekaniem wody. Odpływ liniowy z syfonem montowany jest bezpośrednio w podłodze, a następnie zabezpieczany specjalną powłoką hydrofobową. Dzięki temu nie ma ryzyka przedostawania się cieczy pod spód.

Jak przygotować odpływ liniowy?

Najczęściej prace rozpoczynamy od montażu ujścia kanalizacyjnego. Na etapie wykończenia domu wystarczy ustalić odpowiednie miejsce i obrobić powierzchnię ścian w taki sposób, by można było zamontować syfony. W przypadku późniejszych remontów sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ często należy wtedy skuć fragment wylewki.

Po obrobieniu otworu i instalacji przewodu wraz z dolną częścią syfonu można przejść do przygotowania wylewki. Należy rozlać zaprawę w taki sposób, by uzyskać optymalny spadek i dokładnie zabezpieczyć odpływ przed przeciekaniem. Po wyschnięciu spodu nakłada się specjalną folię w płynie, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Kolejnym krokiem będzie wyłożenie dna płytkami i montaż maskownicy odpływu liniowego.

Jaki spadek należy zastosować?

Odpływ liniowy niski najczęściej znajduje się w pobliżu jednej z krawędzi ścian. Może też być umieszczony bezpośrednio w jej spodniej części. Oznacza to, że przygotowując dno kabiny, trzeba zastosować taki spadek, by woda swobodnie ściekała do maskownicy.

Producenci odpływów liniowych zalecają przygotowanie minimum 2,5% spadku. Oznacza to, że krawędź powierzchni metra kwadratowego znajdująca się bliżej odpływu powinna być 2,5 cm niższa od przeciwległej granicy. Oczywiście możemy przygotować podłogę z większym nachyleniem, warto jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie komfortowe dla użytkowników.

Może spodobać Ci się również:

photo 1617357978491 f888751b930dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak kupić nowe mieszkanie w Lublinie – o czym warto pamiętać?

1 lutego 2023

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, szczególnie w dużych aglomeracjach jest duży popyt na nowe mieszkania deweloperskie. Lublin, jak większości polskich miast prowadzi wiele inwestycji budowlanych i posiada równie dużo ofert…

Czytaj więcej