poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Spółka komandytowa jaka księgowość? Od czego zależy forma prowadzenia księgowości?

unnamed file 7

Spółka komandytowa to rodzaj działalności, który wymaga od przedsiębiorcy nie tylko dużej wiedzy, ale przede wszystkim większych nakładów pracy i zaangażowania ze strony osób zarządzających. Osoby, które dopiero, co planują założenie tego typu spółki, muszą wiedzieć, w jaki sposób, należy ją prowadzić. Poza tym elementem, na który zwracają uwagę przyszli przedsiębiorcy, jest również forma prowadzenia księgowości.

Jaka księgowość w spółce komandytowej?

Istnieje przekonanie, że zakładając spółkę komandytową, będziemy musieli prowadzić pełną księgowość. Jest to oczywiście prawda, a więc wspólnicy muszą prowadzić księgi rachunkowe. Taki proces pomimo tego, że wiąże się z większymi nakładami pracy, niesie za sobą także wiele korzyści.

Osoby będące wspólnikami, dzięki pełnej księgowości mogą lepiej kontrolować sytuację finansową firmy, co sprawi, że mają oni większą świadomość tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Pełna księgowość to jednak niejedyna możliwość, jeżeli chodzi o spółkę komandytową. Istnieją pewne wyjątki, które umożliwiają prowadzenie również uproszczonej księgowości.

Księgowość uproszczona – wymagania

Zakładanie spółki Warszawa wiąże się z wieloma obowiązkami, ale również i prawami, jakie ma przedsiębiorca. Spełniając określone wymagania w spółce komandytowej, możemy prowadzić księgowość uproszczoną.

W przypadku zasad, które określają, jakie przedsiębiorstwo może prowadzić uproszczoną księgowość, trzeba spełnić dwa z trzech wymienionych wymagań. Taka firma nie może zatrudniać więcej, niż 10 osób.

Poza tym całkowita suma aktywów z końcem roku nie powinna przekroczyć 1,5 mln. Ten zapis musi być przestrzegany, jeśli nie chcemy przejść na prowadzenie pełnej księgowości. Oprócz tego warto pamiętać, aby przychód netto nie przekraczał 3 mln, co również ma ogromne znaczenie.

Rozliczenia w firmie, czy warto robić to samodzielnie?

W momencie, kiedy będziemy musieli się rozliczyć, mogą pojawić się pewne problemy. Ważną kwestią jest to, że każdy ze wspólników rozlicza się samodzielnie. Pełna księgowość niekiedy sprawia, że osoby, które muszą rozliczyć się pierwszy raz nie wiedzą, jakie kroki podjąć.

Aby uniknąć problemów związanych z rozliczaniem, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura, które ma doświadczenie, jeżeli chodzi o rachunkowość firm. Pozwoli to na dotrzymanie wszelkich terminów, a wszystkie ważne dokumenty zostaną wypełnione z pełnym zaangażowaniem i starannością.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

1 grudnia 2021

Dobry kierowca dba nie tylko o odpowiedni stan silnika, lecz także o wygląd pojazdu. To w pewnym sensie nasza wizytówka, którą mogą przyćmić drobne defekty i odpryski w strukturze lakieru.…

Czytaj więcej