Jak zabezpieczyć lakier samochodowy? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów
Bez dodatkowego zabezpieczenia karoserii nie da się utrzymać lakieru w idealnym stanie przez dłuższy czas. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest oczywiście właściwe mycie samochodu. Jednak nawet mimo unikania jazdy po zabłoconych nawierzchniach, lakier stale narażony jest na mikrouszkodzenia i zarysowania, które mogą zaburzyć głęboki połysk. Jak zatem zabezpieczyć karoserię?
Zastosuj powłokę woskową
To najprostszy sposób na zwiększenie odporności lakieru. Dodatkowa warstwa chroni powierzchnię szczególnie przed działaniem wody, która może pozostawiać brudne zacieki. Zastosowanie preparatu znacznie przyspiesza odprowadzanie cieczy po powierzchni karoserii, dlatego samochód bez obaw może stać na zewnątrz w trakcie deszczu.
Przed rozpoczęciem woskowania, musimy jednak odpowiednio przygotować pojazd. Szczególnie ważne jest dokładne umycie powierzchni i usunięcie z niej nawet najdrobniejszego brudu. Czynność najlepiej wykonać w kilku etapach, pozbywając się kolejno luźnych zabrudzeń, zaschniętych resztek błota oraz innych substancji i najdrobniejszych nieczystości. Następnie możemy nakładać wosk metodą na sucho lub mokro. Wybór którejś z nich zależy od wskazań producenta, które znajdziemy na etykiecie preparatu.
Dodatkowe powłoki kwarcowe też są dobrym rozwiązaniem
Takie rozwiązanie bardzo często stosuje się przy autach terenowych, które narażone będą na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niektóre warsztaty samochodowe oferują usługę również dla pojazdów użytkowych. Dodatkowa warstwa najczęściej tworzy dość wytrzymałą skorupę na powierzchni lakieru, która świetnie chroni jego kolor i blask.
Powłoka najczęściej przygotowana jest na bazie kruszywa kwarcowego, dzięki czemu łatwo uzyskać odpowiednią przejrzystość. To zabezpieczenie pozwala zachować idealny kolor przez wiele lat i bardzo trudno je uszkodzić. Niestety przygotowanie takiego zabezpieczenia jest dość drogie i czasochłonne, dlatego najczęściej opłaca się je nanosić na nowe samochody.
Co zrobić z zarysowanym lakierem?
Nie zawsze w takim przypadku trzeba decydować się na ponowne lakierowanie. Bardzo często uszkodzenia karoserii są na tyle małe, że da się je usunąć przez polerowanie. W ten sposób znacznie ograniczymy opłaty i przywrócimy autu pierwotny blask.
Polerowanie najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie. Nieumiejętne użycie systemu czyszczącego może skończyć się poważnymi defektami lub zniszczeniem powłoki bazowej. A w takiej sytuacji ponowne lakierowanie będzie już konieczne. Proces wymaga wprawy i umiejętnego doboru narzędzi ściernych, który pomoże uzyskać odpowiedni efekt.
Może spodobać Ci się również:
Popołudniowy jogging ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale i naszego ducha. Bieganie znacznie przyspiesza pracę układu krążeniowego, przez co mózg staje się bardziej dotleniony, a my możemy poczuć…
Czytaj więcej