sobota, 10 maja 2025r.

Co to jest nosówka u psa?

photo 1644675272883 0c4d582528d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Dawniej choroba ta zbierała śmiertelne żniwo, szczególnie wśród szczeniąt. Dziś na szczęście nosówka nie stanowi już dużego zagrożenia, choć infekcja nadal może się rozwinąć u naszego pupila. Dzięki odpowiednim metodom da się ograniczyć ryzyko zachorowania, choć czasem zdarzają się przypadki infekcji u psów również w podeszłym wieku. Jak objawia się ta choroba? i co zrobić po jej wykryciu?

Czym jest nosówka?

To dość poważna infekcja wirusowa, atakująca przede wszystkim psy i koty. Przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego narażone są szczególnie te osobniki, które przebywają stale z niezaszczepionymi zwierzętami. Wirus najczęściej atakuje układ oddechowy i pokarmowy, dając dość gwałtowne i ostre symptomy.

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt przed ukończeniem 7. tygodnia życia. Jeśli pupil w tym wieku złapie infekcję, bardzo często kończy się ona śmiercią zwierzęcia, a przychodnia weterynaryjna z Krakowa nie będzie w stanie udzielić skutecznej pomocy. Wraz z wiekiem psy nabierają odporności i znacznie łagodniej przechodzą infekcję.

Jak rozpoznać nosówkę u psa?

W początkowym stadium choroba często jest trudna do wykrycia. Wirus może rozwijać się w organizmie bezobjawowo nawet przez okres kilkunastu dni. Po tym czasie następuje gwałtowny rozwój choroby. Najpierw pojawia się gorączka, która może dochodzić nawet do 41 stopni. Zaznaczają się również 2 fazy choroby. W pierwszej obserwujemy wzrost gorączki, po czym temperatura zwierzęcia na chwilę ustępuje. Następnie ciało zwierzęcia ponownie się ociepla i następuje kolejne stadium choroby.

Do innych objawów nosówki zaliczyć można osowiałość pupila, brak apetytu oraz charakterystyczny wypływ substancji z nosa i oczu. Po kilku dniach wydzielina staje się bardziej ropna, może pojawić się również kaszel. Podczas ostrej fazy nosówki pies cierpi na kilka chorób, takich jak zapalenie płuc, biegunka czy wysypka.

Czy nosówka jest uleczalna?

W przypadku starszych osobników śmiertelność jest dużo niższa. Bardzo często dorosłe psy wychodzą z choroby, choć zdarza się, że niektóre organizmy nie przeżywają ostrej fazy nosówki. Dlatego jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zastosowanie szczepień ochronnych, które zapobiegną rozwojowi groźnego wirusa. Pierwszą dawkę weterynarz podaje już po kilku tygodniach od narodzin zwierzęcia, a po około 3 miesiącach należy zaaplikować dawkę przypominającą.

Co zrobić, gdy zauważymy objawy u dorosłego osobnika? Nosówka jest uleczalną chorobą, jednak bez fachowej opieki weterynaryjnej raczej się nie obejdzie. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku czas – im szybciej udamy się do specjalisty, tym większa szansa, że nasz pupil wyjdzie z choroby zwycięsko.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest detailing? Auto detailing - jak zacząć?

Co to jest detailing? Auto detailing – jak zacząć?

9 lipca 2020

Bez samochodu nie wyobrażamy sobie życia, dlatego otacza nas coraz więcej miejsc, które mogą nam pomóc zadbać o nasz środek transportu. W tym celu możemy skorzystać z auto detailingu np. w Krakowie.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady