Gdzie zgłosić złe warunki pracy? Jakie prawa ma osoba zatrudniona w Niemczech?
Znalazłeś pracę w Niemczech, ale według Ciebie nie wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia? Problem ten może spotkać każdego bez względu na to, czy pracujemy w Niemczech, czy też w innym kraju. Bardzo ważne jest tu natomiast to, aby odpowiednio oraz szybko zareagować w takiej sytuacji. Gdzie należy zgłosić nieodpowiednie warunki pracy i jakie mamy możliwości w tej kwestii, pracując w Niemczech?
Złe warunki pracy w Niemczech – co musisz zrobić?
W momencie, gdy Twoja upragniona praca stała się dużym problemem z uwagi na nieodpowiednie warunki panujące w miejscu pracy, koniecznie musisz podjąć tutaj stosowne kroki. Powodem zaistniałych problemów może być brak wypłaty wynagrodzenia, złe warunki pracy lub niewłaściwe zachowanie ze strony pracodawcy m.in. wykorzystywanie pracownika i zmuszania go do pracy dłuższej niż przewidują to przepisy.
Taka sytuacja, powinna skłonić pracownika do podjęcia interwencji i zgłoszenia tego faktu do odpowiednich organów. Jeżeli w firmie istnieją związki zawodowe, można fakt ten zgłosić właśnie tam.
Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości pomocy, trzeba szukać w innym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest też udanie się do inspekcji pracy Arbeitsaufsicht, dzięki czemu możemy opisać cały problem.
Co może zrobić pracownik, gdy pojawią się problemy w pracy?
W zależności od tego, z jakim problemem możemy mieć do czynienia dozwolone jest wypowiedzenie umowy o pracę w niemczech przez pracownika, odmówienie wykonywania pracy, czy podjęcie współpracy z adwokatem, który może pomóc nam skierować sprawę do sądu.
Oczywiście trzeba umieć tu rozróżnić te poważne problemy, od tych z pozoru błahych. Niekiedy pewne komplikacje mogą nie wynikać z winy pracodawcy, a więc pracownik musi umieć jasno rozróżnić, jaki jest powód wystąpienia komplikacji i co najlepiej wtedy zrobić.
Dlaczego należy reagować, gdy pracodawca nas oszukuje?
Szukanie pomocy nie jest niczym złym, a tylko walką o swoje prawa, jeśli pracodawca okazał się nieuczciwy. Często pracodawcy liczą na nieznajomość przepisów, czy słabe posługiwanie się językiem, co może pomóc w oszustwie.
Na szczęście świadomość wśród osób zatrudnionych w Niemczech, jeżeli chodzi o nieuczciwe firmy, wzrasta i coraz częściej dochodzą oni swoich prac, co jest jednym z najlepszych rozwiązań. Można złożyć wypowiedzenie umowy w niemczech i znaleźć inną lepszą pracę, ale możne tez dodatkowo walczyć o swoje prawa i uchronić innych pracowników przed oszustami ze strony pracodawcy.
Może spodobać Ci się również:
Przenosiny mieszkania mogą być rudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które mają zorganizować je pierwszy raz. Planowanie przeprowadzki, pakowanie mebli, transport oraz rozładunek akcesoriów na zewnątrz pochłonie sporo czasu i wymagać…
Czytaj więcej