Jak przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?
Z pomocą zapraw mineralnych łatwo opracować powierzchnię ścian i przygotować nietypową dekoracyjną fakturę. Tego typu tynki zyskują na popularności ze względu na stosunkowo niskie koszty wykonania oraz wysoką wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że są to powłoki cienkowarstwowe, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto odpowiednio przygotować podłoże. W jaki sposób to zrobić?
Na początku musimy usunąć wszelkie ślady po starej powłoce
Jeśli nakładamy nowy tynk na starą zaprawę, powinniśmy sprawdzić wytrzymałość takiej warstwy. Najlepiej wykonać proste badanie i obstukać ścianę na całej szerokości. Jeżeli zauważymy odspojenia, warto je odkuć od ściany, a powierzchnię uzupełnić szpachlą lub specjalnym klejem. Im dokładniej wykonamy takie badanie, tym większa szansa, że nowo naniesiona powłoka będzie wytrzymała.
Podczas tego kroku warto usunąć również wszystkie ślady po starych farbach, które często ulegają złuszczeniu. Agregaty tynkarskie będzie można zastosować dopiero wtedy, gdy uzyskamy gładką i równą powierzchnię, dlatego musimy ją najpierw odpowiednio przygotować.
Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy równość ścian
Tynki cienkowarstwowe, jak wskazuje nazwa, nie mają zbyt dużej grubości. Najczęściej oscyluje ona wokół wartości od 3 do 5 mm. Dlatego przygotowanie ścian przed natryskiem z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego jest tak bardzo istotne. Jeśli zostawimy nierówną powierzchnię, tynki cienkowarstwowe mogą układać się w niewłaściwy sposób i mieć nierównomierną grubość.
Co zrobić zatem z nierównościami na ścianie? Można uzupełnić je, aplikując specjalny klej lub szpachlę gipsową. Takie prace wydłużają czas trwania remontów, lecz z pewnością zwiększą wytrzymałość nowej powłoki. Przed kolejnym krokiem musimy jeszcze poczekać aż naniesiona szpachla całkowicie wyschnie.
Trzeba również zagruntować powierzchnię.
Jeśli mamy już opracowane ściany, możemy przystąpić do aplikacji preparatu gruntującego. To substancja, która zwiększa przyczepność nakładanego tynku i sprawia, że powierzchnia w znacznie mniejszym stopniu będzie akumulowała wilgoć.
Natrysk gruntu najlepiej zaplanować około 24 godzin przed nakładaniem tynku. Ważne jest, by na czas wysychania zachować odpowiednią wentylację, ponieważ większość preparatów zawiera składniki lotne, które szybko odparowują. Po aplikacji gruntu możemy przejść do właściwych prac, czyli nakładania tynku cienkowarstwowego.
Może spodobać Ci się również:
Konserwacja butów roboczych to bardzo ważny czynnik wpływający na żywotność tego elementu stroju roboczego. Aby buty robocze służyły nam jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki konserwujemy obuwie.…
Czytaj więcej