Reguły ekojazdy na egzaminie. O czym bezwzględnie pamiętać?
Termin ekojazda wszedł na stałe do dyskusji publicznej, odkąd w 2015 roku stał się jednym z kryteriów egzaminu na prawo jazdy. I nic w tym dziwnego: powinien się nią zainteresować każdy kierowca, gdyż wprowadzenie jej zasad w życie oznacza dla nas ogromne korzyści, szczególnie w miastach, które borykają się z problemem smogu.
Zalety dla wszystkich uczestników ruchu
Ekojazda oznacza nowoczesny, a zarazem oszczędny sposób prowadzenia auta. Mądrych wyborów powinniśmy dokonać jeszcze przed odpaleniem silnika, m.in. poprzez dbałość o dobry stan techniczny samochodu, np. odpowiednie ciśnienie w oponach. Świadomy kierowca wybierze ekojazdę przede wszystkim dlatego, że ogranicza ona zużycie paliwa nawet do 30%. Co to oznacza? Oczywiście mniej spalin emitowanych do atmosfery i niższe koszty utrzymania samochodu. Korzyści jednak jest więcej! Jazda bez nagłego przyspieszania i hamowania ma pozytywny wpływ na komfort kierowcy oraz pasażerów. Preferując płynny styl, pozbędziemy się też stresu, który wiąże się z agresywną, a zarazem często niebezpieczną jazdą.
Na czym polega ekojazda?
Przed rozpoczęciem podróży należy dopilnować serwisu auta, w tym wymiany smaru i olejów. Opróżniajmy także wnętrze z niepotrzebnych przedmiotów – im większe obciążenie, tym więcej paliwa zużyjemy.
Prowadząc, skupmy się maksymalnie na jezdni. Dostrzegajmy zawczasu, jakie manewry będziemy musieli wykonać i reagujmy wcześniej. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych szarpnięć oraz nagłych ruchów. Utrzymujmy w miarę możliwości jednostajną prędkość na liczniku, ponieważ to zwiększanie jej generuje największe spalanie.
Nauczmy się hamować silnikiem – czyli bez użycia sprzęgła. W ten sposób nie marnujemy paliwa na manewr hamowania, gdy pojazd toczy się własną siłą rozpędu. Nazywa się to również wykorzystaniem efektu zerowego zużycia paliwa i najczęściej używamy tego sposobu podczas dojazdu do czerwonego światła.
Na koniec pamiętajmy, aby możliwie wcześnie zmieniać bieg na wyższy, żeby zachować dynamikę rozpędzania. Optymalna liczba obrotów na minutę zależna jest tutaj od silnika, w który wyposażony jest nasz pojazd.
Ekojazda na egzaminie
Znajomością powyższych zasad będziemy musieli wykazać się podczas państwowych testów. Warto zatem przyłożyć się do ich nauki podczas kursu. Jak wspomnieliśmy, ekojazda najbardziej przydaje się w miastach, które mają problem ze smogiem – czy zatem najlepiej reguł nauczymy się w szkole nauki jazdy Kraków lub w śląskich placówkach? Tego nie wiemy, ale byłoby dobrze, gdyby tak!
Może spodobać Ci się również:
Czosnek jest specyficzną przyprawą, która towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Jest to roślina powszechna w wielu miejscach na naszej planecie, a w związku z tym, trudno znaleźć kuchnię świata, w…
Czytaj więcej