Jak zrobić matowy lakier samochodowy?
Choć idealnie błyszczące powierzchnie lakieru są obecnie najbardziej pożądanym sposobem zdobienia pojazdów, również i matowe struktury karoserii znajdują szereg zwolenników. Ten unikalny sposób barwienia auta zyskuje coraz większą sławę, a przygotowane dzięki niemu pojazdy również doskonale prezentują swój elegancki styl. Sposób wykonania takiego odcienia barwnego w pewnym stopniu różni się od standardowego lakierowania, a dziś przyjrzymy się jak przebiega on w praktyce…
Matowy lakier – nowość, czy odradzający się trend z przeszłości?
Pomysł na przygotowanie matowej powierzchni pojawił się już w ubiegłym stuleciu. Zapanowała wtedy moda na przygotowanie pojazdów typu Hod Rod, z którymi niepołyskujący lakier idealnie się komponował. Sama technika tworzenia takich oryginalnych aut polegała początkowo na przerobieniu starego samochodu (najczęściej Forda) w taki sposób, aby zredukować jego wagę. Chodziło o to, by usunąć niepotrzebne, obciążające pojazd elementy.
Co prawda po usunięciu akcesoriów, znacznie zmniejszała się powierzchnia osłon i karoserii, jednak w tym przypadku zauważono, że przy takim designie warto postawić na mniej połyskujący lakier. Z czasem Hot Rody straciły nieznacznie na znaczeniu, jednak moda na oryginalne samochody nadal się utrzymuje. Dlatego dystrybutor lakierów samochodowych zauważa coraz większe zainteresowanie matowym kolorem pojazdów.
Początkowo proces wygląda podobnie
Wykonanie lakieru matowego przynajmniej na pierwszych etapach praktycznie nie różni się od standardowego pokrycia powierzchni lakierem bezbarwnym. I w tym przypadku przeprowadza się kilka podstawowych czynności, takich jak:
- przygotowanie powierzchni pod nałożenie lakieru (usunięcie poprzedniej powłoki, uzupełnienie ubytków),
- zagruntowanie oczyszczonej powierzchni,
- naniesienie kilku warstw podkładu,
- przygotowanie powłok lakieru bazowego, który odpowiada za kolor.
Różnice zaczynają się później, bowiem w kolejnym kroku, zamiast bezbarwnej mieszanki, aplikowany jest specjalny matowy lakier…
Jak osiąga się efekt matu?
Do tego celu służą specjalne mieszanki, które udostępnia hurtownia lakiernicza. W swoim składzie zawierają drobne, nieprzekraczające kilkudziesięciu mikrometrów opiłki danego materiału. Często do tego celu wykorzystywany jest pył kwarcowy lub drobiny metalu.
Dlaczego aplikuje się taki lakier? Zawarte w nich składniki wpływają na rozproszenie, wielokrotne załamanie i nierównomierne odbicie światła, co właśnie zewnętrzny obserwator odczytuje jako matowy efekt. Lakiery matowe po aplikacji poleruje się jedynie w nieznacznym stopniu po to, aby wygładzić powierzchnię i jednocześnie zachować mieszaną strukturę naniesionej zewnętrznej warstwy.
Może spodobać Ci się również:
W dobie pandemii część użytkowników przeszła na zakupy zdalne. Jak się okazuje to świetny sposób na przeprowadzenie transakcji, który może zastąpić tradycyjne chodzenie po dyskontach. W internecie dostępne jest wszystko…
Czytaj więcej