piątek, 09 maja 2025r.

Chirurgiczne usuwanie zęba – jak wygląda?

unnamed file 1

Zdrowy i piękny uśmiech to nasza wizytówka, dlatego tak ważne jest to, aby dbać o zęby. Regularne wizyty u dentysty nie zawsze są jednak w stanie pomóc, niekiedy niezbędne się usunięcie zęba. Jak przebiega taki zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować?

Kiedy usunięcia zęba jest konieczne?

W niektórych przypadkach usunięcia zęba to jedyne rozwiązanie. Zazwyczaj taki zabieg jest wskazany, jeżeli doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi i ząb nie nadaje się już do leczenia endodontycznego. Usunięcie zęba może okazać się konieczne także w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych przyzębia, leczenia ortodontycznego po dokładnej analizie i diagnostyce. Rosnące nieprawidłowo ósemki, również w niektórych przypadkach będą kwalifikowały się do usunięcia. 

Chirurgiczne usuwanie zęba Kraków jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym przez chirurga stomatologa. Ważne jest to, aby wybrać odpowiedniego, wysoko wykwalifikowanego specjalistę z dużym doświadczeniem w branży. Tylko w tym wypadku można mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony,  jak należy.

Jak wygląda taki zabieg?

Po diagnostyce i podjęciu decyzji o usunięciu zęba lekarz stomatolog przechodzi do wykonania ekstrakcji zęba. Po podaniu znieczulenia miejscowego dentysta zrywa więzadło okrężne, które otacza ząb, następnie zostają nałożone kleszcze i lekarz dokonuje zwichnięcia zęba. Na końcowym etapie ząb jest wyciągany z zębodołu, a zębodół dokładnie oczyszczony, na ranę zakłada się opatrunek. 

Zabieg nie jest bolesny z tego względu, że pacjentowi podawane jest znieczulenie, w niektórych przypadkach można zastosować narkozę. Po usunięciu zęba niestety można odczuwać ból, dlatego czasami lekarz zaleca przyjmowanie środków przeciwbólowych. 

Powikłania po usunięciu zęba

Tak, jak podczas każdego innego zabiegu, po ekstrakcji zęba mogą wystąpić pewne komplikacje. Może do nich dojść w czasie zabiegu lub po jego zakończeniu. Wśród nich warto wymienić złamanie sąsiadującego zęba, otwarcie zatoki szczękowej, złamanie kości, a także przedłużające się krwawienie po zabiegu, suchy zębodół, ropne zapalenie zębodołu. 

Nigdy nie można wykluczyć komplikacji zarówno w trakcie, jak i po zabiegu, dlatego warto zdecydować się na współpracę z bardzo dobrym, doświadczonym specjalistą. Poza tym zawsze należy stosować się do po zabiegowych zaleceń dentysty, dzięki temu można będzie uniknąć problemów.

Chociaż usunięcie zęba nie należy do zabiegów najprzyjemniejszych i wiąże się z tym, że w przyszłości będziemy musieli pomyśleć o zastosowaniu implanta zębowego, to niekiedy jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Obecnie implantologia daje duże możliwości, więc można z powodzeniem uzupełnić braku w uzębieniu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co to jest folia termokurczliwa? Zastosowanie folii termokurczliwej w zakładach produkcyjnych i nie tylko

1 listopada 2021

Pakowanie towarów to bardzo ważny element, który wpływa na dalszy transport oraz bezpieczeństwo podczas przewożenia. Jednym ze sposobów, który ułatwia proces pakowania, jest folia termokurczliwa. Czym dokładnie jest ten materiał…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady