niedziela, 24 listopada 2024r.

Co warto wiedzieć o niemieckim prawie pracy?

unnamed file 5

Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Kraj po sąsiedzku oferuje dobre zarobki oraz wiele przywilejów. Jednakże niemieckie prawo pracy, dla obcokrajowca może być niejasne. Polak przyzwyczajony jest do praw i obowiązków we własnym kraju, a wyjeżdżając za granicę, lepiej żeby znał miejscowe regulacje w tym względzie.

Kodeks pracy Niemcy mają dobrze przygotowany i tworzy on odpowiednie ramy prawne dla pracownika. Niemniej warto się z nim zapoznać i wiedzieć, kiedy prawo pracownika zostaje naruszone. Jeśli wyniknie trudna sytuacja, to może być konieczne zasięgniecie opinii prawnika.

Sytuacje, w których warto skorzystać z prawa

Bywają sytuacje, kiedy pracownik zostaje zwolniony, bez wyraźnej przyczyny. Jest to dość częste, choć nie nagminne zjawisko. Pamiętać tu trzeba, że prawo niemieckie zezwala na zwolnienie pracownika na zwolnieniu chorobowym.

Nie jest łatwo w swoim kraju znaleźć się nagle na bruku, nie mówiąc już o terenie obcego terytorium. W takim przypadku warto zapoznać się z prawnymi rozwiązaniami i zasadami ochrony stanowiska pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z prawnikiem, który wyjaśni dokładnie dalszy tok postępowania.

Brak wynagrodzenia – kolejny poważny problem pracownika

Z wynagrodzeniem wszędzie może zdarzyć się problem. Nieuczciwi pracodawcy przytrafiają się i w Polsce i za granicą. W takim przypadku warto wiedzieć, że niemieckie przepisy pozwalają na prawne odzyskanie zaległych należności. Ważne jest jednak, by działać szybko, gdyż wystarczy drobna zwłoka i można stracić szansę na zwrot wypłaty.

Taki problem nie obędzie się raczej bez udziału majestatu prawa. Wszystkie procedury, od wystosowania ostatecznego wezwania do zapłaty, aż do zakończenia sprawy powinny odbywać się pod odpowiednią prawną opieką.

Jak postępować w razie wypadku?

Wypadek w pracy to również drastyczna sytuacja, kiedy poszkodowany jest na terenie obcego kraju. W Niemczech opieka zdrowotna jest droga, dlatego też trzeba zadbać o to, by mieć odpowiednie ubezpieczenie. Niewątpliwie należy również wiedzieć o możliwości wypłaty odszkodowania i o tym, kto ponosi koszty leczenia.

Warto pamiętać, że pracownik na chorobowym powinien otrzymać od pracodawcy pełne wynagrodzenie do sześciu tygodni od początku zwolnienia lekarskiego. Jeżeli leczenie trwa dłużej, wypłaty otrzymywane są z kasy chorych.

W każdym przypadku pracownikowi przysługują prawa. Ważne jest, żeby również pamiętał o swoich obowiązkach. Wyjeżdżając do Niemiec zarobkowo warto już tu, na miejscu dobrze zapoznać się z tamtejszymi przepisami.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jaka wykładzina do sklepu? Dlaczego ten rodzaj podłogi jest najlepszy?

1 września 2021

Urządzanie wnętrza pomieszczenia to bardzo ważna kwestia. Oczywiście tutaj należy zwrócić uwagę nie tylko na meble, czy kolor ścian, ale również na podłogę, ponieważ odgrywa ona niezwykle istotną rolę. Co…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady