Czy mury oporowe można dostosować do konkretnych warunków? Jaki mur oporowy będzie najlepszy?
Mury oporowe to często spotykane konstrukcje, które można zobaczyć w wielu miejscach i terenach prywatnych. Głównym zadaniem takiego muru jest zapobieganie osuwaniu się gruntu, ale zdarza się też, że pełnią one też funkcję aranżacyjną. Jakie rodzaje murów oporowych wyróżniamy i z czego są one najczęściej wykonywane?
Mury oporowe – rodzaje
Wyróżnia się wiele rodzajów murów oporowych, które dostosowywane są dokładnie do tego, jaką funkcję mają pełnić. Mogą mieć one różne wysokości, szerokości, ale też wygląd, na co wpływa materiał użyty do budowy tego zabezpieczenia.
Mury oporowe, mogą być wykonane z:
- betonu
- granitu
- piaskowca
- cegły klinkierowej
- kamieni
- drewna
- bazaltu
- kamieni syntetycznych
Dzięki wielu rodzajom materiałów, znajdujących zastosowanie w budowie murów mamy możliwość stworzenia zabezpieczenia odpowiedniego pod względem wizualnym i przede wszystkim takiego, które profesjonalnie zabezpieczy grunt przed osuwaniem. Pozwala to na dopasowanie muru do konkretnych warunków i tego, jak duży napór będzie musiał utrzymać.
W jaki sposób buduje się ściany oporowe?
Metoda wzniesienia muru oporowego zależy od jego rodzaju. Ściany oporowe mogą być wznoszone bez użycia żadnych zapraw. Takie zabezpieczenia nazywa się murem oporowym suchym, gdzie układane są na sobie poszczególne elementy muru (materiału), co wpływa na stabilność zapory.
Druga technika budowy murów to te wykonane przy użyciu zaprawy cementowej. W ten sposób konstrukcja zyskuje stabilność i jest w stanie przeciwdziałać nawet dużej sile oporowej.
Kolejnym rodzajem zabezpieczenia jest mur oporowy wykonany za pomocą zbrojenia. Jest to jeszcze mocniejsza forma zabezpieczenia terenu i cechuje się ogromną wytrzymałością. Wybór konkretnego muru oporowego musi być dobrze przemyślany, aby okolica, gdzie zostanie zbudowany była bezpieczna, a sam mur był odporny również na inne czynniki.
Od czego uzależniona jest wysokość muru oporowego?
Z pewnością spotkałeś się z murami oporowymi o różnej wysokości. Od czego tak naprawdę jest uzależniony ten czynnik? Otóż duże znaczenie ma teren, który musi zostać zabezpieczony.
Jeżeli wzniesienie jest niewielkie niepotrzebny jest duży mur oporowy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wysokim gruntem mur oporowy, powinien wykazać się maksymalną stabilnością i zdecydowanie większą wysokością. W przypadku murków, które mają pełnić funkcję aranżacyjną, trzeba dodatkowo dopasować materiał, który urozmaici wygląd terenu.
Może spodobać Ci się również:
Luksusowe apartamenty to oferty, które coraz częściej wybieramy. Zainteresowanie zwykłymi mieszkaniami obecnie nie jest już tak popularne. Chcemy mieszkać wygodnie, nowocześnie i przede wszystkim blisko centrum miasta. Obecnie dużą popularnością…
Czytaj więcej