środa, 01 maja 2024r.

Jak długo może trwać zatrzymanie przez policję?

unnamed file 2

Głównym zadaniem funkcjonariuszy policji jest zachowanie porządku i bezpieczeństwa obywateli. Niestety, niekiedy może wiązać się to z koniecznością zatrzymania podejrzanego oraz przewiezienia go na komisariat. Oczywiście takie działania nie są podejmowane bezpodstawnie, przez co istnieje małe prawdopodobieństwo, że osoba kompletnie niewinna zostanie niesłusznie zatrzymana. Kiedy może dojść do użycia tego środka wobec obywatela? I jak przebiega zatrzymanie?

Kiedy jest możliwe zatrzymanie przez policję?

Takiego środka bezpieczeństwa funkcjonariusze mogą użyć wobec osoby przyłapanej na popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa. Zatrzymanie często stosuje się również po dokonaniu zabronionego czynu, w odniesieniu do osób podejrzanych, w przypadku, gdy:

  • zachodzą podstawy do zastosowania wobec takiej osoby postępowania przyspieszonego,
  • nie można ustalić tożsamości danej osoby.

Zgodnie z kodeksem karnym, policja ma prawo zatrzymać osobę, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo i jednocześnie zachodzi obawa ucieczki podejrzanego. Do zatrzymania może dojść również wtedy, gdy są przesłanki, że dana osoba popełniła czyn karalny na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej i zachodzi obawa ponownego naruszenia prawa wobec tej osoby. Wówczas całodobowa pomoc prawna może być cennym wsparciem dla podejrzanej osoby.

Jakie uprawnienia ma funkcjonariusz?

Podstawowym prawem policji jest wylegitymowanie osób, w celu ustalenia ich tożsamości. W przypadkach określonych w przepisach kodeksu postępowania karnego funkcjonariusz może także zatrzymać podejrzanego i skierować go na komisariat w celu dokładnego przesłuchania. Zatrzymanie jest jednak opcją ostateczną, stosowana wówczas, gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne.

W trakcie czasowego pozbawienia wolności jak i przesłuchiwania policjanci mają obowiązek szanowania ludzkiej godności i przestrzegania podstawowych praw człowieka i obywatela. Muszą oni zapewnić odpowiednie warunki dla zatrzymanego a w przypadku dłuższego pobytu w tymczasowym areszcie również posiłki i inne środki niezbędne do życia. Każdy ma prawo do obrony, warto więc pamiętać, że podejrzany może podczas zatrzymania wezwać pogotowie prawne. Częstochowa jest miejscem, w którym udostępniamy całodobową pomoc.

Zatrzymany ma prawo wiedzieć

Podstawowym obowiązkiem policjanta jest udzielenie dokładnych informacji dotyczących powodu i celu zatrzymania. Jeżeli dana osoba jest podejrzewana o przestępstwo, funkcjonariusz musi poinformować o przyczynach zatrzymania oraz przysługujących mu prawach, w tym prawie do:

  • kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym. Bardzo często w takich sytuacjach nie wiemy jak się zachować, pilna pomoc prawnika może być więc przydatna,
  • skorzystania z pomocy tłumacza, w przypadku, gdy osoba nie włada dobrze językiem polskim,
  • otrzymania odpisu protokołu zatrzymania,
  • dostępu do pierwszej pomocy medycznej.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego powinno się wymieniać materace, na których śpimy?

Dlaczego powinno się wymieniać materace, na których śpimy?

27 sierpnia 2020

Nie długość snu się liczy a jego jakość. Nawet kilkunastogodzinny wypoczynek na źle dobranym materacu czy niedopasowanym łóżku może być nie w pełni wystarczający. Istotnym aspektem  snu jest również okresowa…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady