środa, 14 maja 2025r.

Jak sprawdzić czy stomatolog przyjmuje na NFZ? Czy leczenie na NFZ jest w pełni darmowe?

unnamed file

Wybierając gabinet stomatologiczny, powinniśmy się zastanowić, czy chcemy korzystać z usług prywatnych, czy tych, które są dostępne na NFZ. Jeżeli wybierzemy stomatologa, który oferuje usługi w ramach NFZ, warto wiedzieć, że ich jakość jest tak samo wysoka, jak w przypadku gabinetów, gdzie za leczenie trzeba zapłacić. Jeśli więc szukamy dentysty należy na początku sprawdzić, czy ma on podpisany kontrakt z NFZ.

Stomatolog na NFZ – jak znaleźć?

Znalezienie gabinetu, w którym świadczone są usługi na NFZ nie jest trudne. Aby sprawdzić, gdzie wyleczymy zęby za darmo, wystarczy przejrzeć listę dostępną na stronie wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na której znajdują się wszystkie gabinety oferujące darmowe leczenie.

W ten sposób dowiemy się, gdzie możemy skorzystać z darmowego leczenia oraz wybrać dogodną nam lokalizację. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do refundacji usług możemy zadzwonić do wybranego gabinetu i zapytać, czy wybrany przez nas stomatolog Białystok ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Poza tym warto się także upewnić, jakie usługi są refundowane. Oczywiście podstawowe leczenie zarówno dorosłych, jak i dzieci jest dostępne dla każdego bez dodatkowych opłat. Może się jednak zdarzyć sytuacja, kiedy trzeba będzie zapłacić za daną usługę.

Pogotowie stomatologiczne – kiedy korzystać?

Pogotowie stomatologiczne to miejsce, gdzie może udać się każdy, kto w danym momencie potrzebuje pomocy. Tutaj niezwykle istotny jest fakt, że z takiej usługi można skorzystać za darmo, ponieważ większość placówek ma podpisaną umowę z NFZ.

Niestety często zdarzają się sytuacje, kiedy do pogotowia stomatologicznego zgłaszają się osoby, które nie wymagają pilnej interwencji ze strony dentysty. Wtedy specjalista może nie przyjąć takiego pacjenta, ponieważ pogotowie stomatologiczne jest przeznaczone wyłącznie dla osób z nagłym bólem zęba lub innymi dolegliwościami wymagającymi interwencji.

Dopłaty u stomatologa na NFZ

Jeszcze do niedawna zdarzało się, że w niektórych gabinetach stomatologicznych można było dopłacić za lepszą plombę lub znieczulenie. Obecnie takie sytuacje nie mają już miejsca, ponieważ dopłata za lepszą plombę albo znieczulenie nie jest możliwa.

Decydując się na darmową wizytę, musimy zaakceptować także oferowane standardy, które wcale nie są gorsze od tych dostępnych prywatnie. Jeżeli chcemy, aby usługi były jak najlepszej jakości, możemy wybrać stomatologa, który przeprowadzi leczenie, za które będziemy musieli zapłacić. Każdy pacjent ma prawo samodzielnie decydować o tym, z jakiego leczenia będzie korzystać.

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448204 61dc36dc98c8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NXx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Apartamenty w centrum Łodzi – dlaczego warto wybrać taką nieruchomość? Dlaczego penthouses cieszą się dużym zainteresowaniem?

1 stycznia 2024

Luksusowe apartamenty to oferty, które coraz częściej wybieramy. Zainteresowanie zwykłymi mieszkaniami obecnie nie jest już tak popularne. Chcemy mieszkać wygodnie, nowocześnie i przede wszystkim blisko centrum miasta. Obecnie dużą popularnością…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady