Jak wiązać buty trekkingowe podczas zimowej wyprawy?

Górska wycieczka podczas zimowego sezonu to spore wyzwanie, mimo tego wielu amatorów taternictwa próbuje swoich sił o tej porze roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo kapryśnej pogody zdobywać wysokie szczyty. Trzeba jednak przygotować się na każdą ewentualność i dopilnować każdego szczegółu. Odpowiednie buty trekkingowe to podstawa, ale jeśli niewłaściwie je zawiążemy, zwiększymy ryzyko wystąpienia urazu…
Buty terenowe w góry – jakie wybrać?
Zimą potrzebujemy nie tylko stabilizacji i amortyzacji stóp. W takich warunkach kończyny przede wszystkim będą narażone na przemarzniecie i działanie wilgoci, dlatego powinniśmy wybrać warianty, które będą chronić stopy przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej w tym przypadku postawić na buty trekkingowe męskie wysokie, które szczelnie zakryją stopę, kostkę i dolną część nogi.
W trakcie zakupów zwróćmy uwagę na budowę wybieranych wariantów. Jeśli zauważymy pierwsze defekty, zastanówmy się, czy taki zakup w ogóle będzie miał sens. Lekko uszkodzone buty mogą ulec zniszczeniu już przy pierwszym podejściu, dlatego dobrze jest wybierać trekkingi u sprawdzonego dostawcy.
W jaki sposób wiązać obuwie zimą?
Każdy ma własną technikę sznurowania i często dostosowana ona jest do budowy danego obuwia. Zasada jest tutaj jednak stosunkowo prosta – musimy zabezpieczyć stopy przed śniegiem i mrozem. Obuwie powinno więc być szczelnie zamknięte, co poprawi komfort stóp podczas wycieczki.
Jeśli ilość otworów na sznurowadła jest bardzo duża, powinniśmy przed wyjściem usunąć wszelkie luzy zauważone w trakcie wiązania. Chodzi o to, by cholewka butów ściśle przylegała do stóp i nie ślizgała się w trakcie marszu. Taka usztywniona konstrukcja ułatwi pokonanie śliskiej nawierzchni i stawianie kroków na bardzo nierównym terenie.
Zachowaj rozsądek podczas wycieczki w góry
Przy niepewnej pogodzie nietrudno o pomyłki, dlatego wybierając się w góry musimy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by zabrać ze sobą odpowiednie ubrania. Warunki u podnóża szczytu z pewnością będą się znacznie różnić od pogody na samej górze. Dlatego odzież termoaktywna i cieplejsze ubrania to podstawa.
Sprawdzajmy też regularnie ostrzeżenia pogodowe i komunikaty, które na bieżąco podawać będą państwowe służby. Niestabilna pogoda często płata figle, które w tak trudnym terenie mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego każdą wycieczkę w góry powinniśmy dokładnie przemyśleć.
Może spodobać Ci się również:
W świecie, w którym coraz większą wagę przykłada się do zdrowego stylu życia, naturalne słodkości wracają na szczyty popularności. Miód nie jest już tylko dodatkiem do herbaty – stał się…
Czytaj więcej