Jak wysuszyć buty trekkingowe po wycieczce?
Jesienny wypad w góry może skończyć się przemoknięciem. Nieprzewidywalna pogoda często niesie szereg niespodzianek i mimo korzystnych prognoz możemy spotkać się z deszczem na szlaku. Nasze buty zawsze ucierpią w tym przypadku najbardziej, dlatego dziś podpowiemy, co zrobić, by szybciej je osuszyć
Można położyć na grzejnik? Niekoniecznie
Ten pomysł nasuwa się zwykle jako pierwszy, choć wcale nie jest taki dobry. Zbyt szybkie suszenie butów trekkingowych niskich może wywołać wiele negatywnych efektów. Ustawienie ich w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła może doprowadzić do intensywnego parowania, które często uszkadza delikatną strukturę tworzywa, z którego obuwie zostało przygotowane.
Mowa tu zarówno o produktach z naturalnej skóry, jak i syntetyków, które również źle znoszą intensywne ogrzewanie. Na butach drugiego typu bardzo często pojawiają się nawet widoczne pęknięcia, które świadczą o znacznym uszkodzeniu struktury cholewki. Dlatego jeśli zamoczymy buty trekkingowe, nie stawiajmy ich bezpośrednio obok grzejnika.
Lepiej znaleźć suche i przewiewne miejsce…
Jeśli nie potrzebujemy wysuszyć butów od razu, powinniśmy znaleźć inny sposób. Przede wszystkim warto zaraz po przyjściu do domu ściągnąć buty, wyczyścić wszelkie zabrudzenia z cholewki i wyciągnąć wkładki ze środka. Następnie rozszczelniamy sznurówki i ustawiamy produkty w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po odczekaniu kilku dni, buty reebok lub trekkingi powinny w pełni wyschnąć.
Są również sposoby na przyspieszenie całego procesu. Niektórzy zalecają wyłożyć wnętrze cholewki zwiniętymi gazetami lub papierem, który ułatwi wchłonięcie wilgoci ze środka. Można wykorzystać również ryż, który odznacza się silnymi właściwościami higroskopijnymi.
Co jeśli chcemy na szybko wysuszyć obuwie?
W takim wypadku można wykorzystać suszarkę, choć nie jest to zalecany sposób. Najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy buty trekkingowe uległy jedynie częściowemu zamoczeniu. Aby suszenie przebiegło pomyślnie, musimy wyciągnąć wszystkie wkładki i rozciągnąć sznurówki. Następnie wprowadzamy strumień ciepłego powietrza suszarki do środka i suszymy do momentu usunięcia wilgoci.
Należy przy tym bardzo uważać, by nie poparzyć skóry. Jeśli włożymy zbyt głęboko końcówkę suszarki, możemy również spalić urządzenie lub uszkodzić strukturę butów. Suszarkę wykorzystujmy zatem tylko w szczególnych sytuacjach, gdy suche obuwie faktycznie jest nam potrzebne na już.
Może spodobać Ci się również:
Praca na produkcji to często spotykane stanowisko pracy. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z dużymi zakładami produkcyjnymi działającymi na szeroką skalę. Jak wygląda zatrudnienie w takim zakładzie pracy i ile…
Czytaj więcej