sobota, 14 grudnia 2024r.

Klimatyzacja samochodowa – jak działa?

Klimatyzacja samochodowa - jak działa?

Nikt nie lubi jeździć samochodem w upale. Na szczęście mamy klimatyzację, która zapewnia nam chłód i komfort. Czy zastanawialiście się kiedyś, na jakiej zasadzie ona działa? Jeśli nie, to zapraszamy do przeczytania naszego poradnika. Wyjaśnimy w nim, dlaczego tak ważne jest regularnie serwisowanie „klimy”, szczególnie przed sezonem letnim.

Lista podzespołów

Żeby dokładnie wyobrazić sobie jak działa klimatyzacja samochodowa, powinniśmy najpierw poznać, jakie zawiera elementy. Mając tę wiedzę będzie nam łatwiej zrozumieć dalszą część poradnika, gdzie opiszemy dokładnie sposób działania instalacji. Sercem „klimy” jest kompresor, zwany inaczej sprężarką. Jest on napędzany bezpośrednio przez silnik samochodu za pomocą paska klinowego. Spręża czynnik, który następnie rurami dociera do skraplacza, znajdującego się z przodu auta. Wyglądem przypomina on chłodnicę. Potem kolejnymi przewodami czynnik dociera do kabiny pasażerskiej, gdzie zostaje rozprężony w parowniku, który bezpośrednio odpowiada za chłodzenie wnętrza.

Jak to działa?

Skoro wiemy już, jakie podzespoły zawiera klimatyzacja samochodowa, pora poznać, w jaki sposób funkcjonuje. Wszystko rozpoczyna się w kompresorze, który spręża czynnik do ciśnienia rzędu setek barów. Powoduje to również bardzo duży wzrost jego temperatury. W skraplaczu następuje oddanie tej energii poprzez znaczne ochłodzenie czynnika. Powoduje to, że jego stan skupienia zmienia się na ciekły, jednak ciśnienie nadal jest bardzo wysokie. Gdy dotrze do parownika, gdzie zostanie rozprężony, znów zamieni się w fazę lotną, jednak ze spadkiem ciśnienia do stanu wyjściowego (przed trafieniem do kompresora). Właśnie owe rozprężenie powoduje, że klimatyzacja chłodzi wnętrze. Ciecz, której ciśnienie gwałtownie spada i zarazem następuje jej przejście w stan gazowy, potrzebuje do tego energii, którą pobiera z otoczenia. Sprawia to, że parownik staje się zimny jak lód, a gdy zostanie przez niego przepuszczone powietrze, które później wylatuje z kratek nawiewnych, ochłodzi się ono nawet do temperatury poniżej zera stopni Celsjusza.

Konieczność serwisowania

Każdy serwis klimatyzacji samochodowej zaleca, by meldować się w nim przynajmniej raz w roku. Najlepiej jednak robić to dwukrotnie – wczesną wiosną i jesienią. Prace, które są tam wykonywane, to między innymi uzupełnianie ilości czynnika oraz oleju w układzie, naprawa ewentualnych nieszczelności, a także odgrzybianie. Jeśli nie będziemy regularnie serwisować układu chłodzenia wnętrza, bardzo szybko dojdzie do poważnych uszkodzeń, których usunięcie będzie kosztowało setki, jeśli nie tysiące złotych. Kraków jest dużym miastem, gdzie działa całe mnóstwo dobrych warsztatów, zajmujących się stricte klimatyzacją samochodową. Warto je odwiedzać nie tylko wtedy, gdy z „klimą” dzieje się już coś złego, ale także czysto profilaktycznie. Nawet jeśli sam układ będzie działał sprawnie, to na parowniku – gdzie panuje bardzo wilgotne środowisko – przez cały rok zdąży utworzyć się warstwa grzybów. Skutkiem tego będzie nieprzyjemna woń roznosząca się po całym samochodzie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519092796169 bb9cc75a4b68cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8d2luZXxlbnwxfDB8fHwxNjE5NjgxOTc1ixlibrb 1.2.1q80w1080 1

Co to jest polskie wino? Dlaczego popularność polskich win wciąż rośnie?

1 maja 2022

Polskie wino to alkohol, który zyskuje popularność wśród koneserów. Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj alkoholu jest produkowany w Polsce, co wzbudza zainteresowanie wielu osób lubiących wina. Jednak, czym dokładnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady