Odstąpienie od umowy kupna sprzedaży – o czym należy wiedzieć?
Czasami zdarza się tak, że zakupimy jakąś rzecz zbyt pochopnie, bez dokonania należytych oględzin albo pod wpływem emocji. Czy w takiej sytuacji mamy prawo do odstąpienia od umowy kupna sprzedaży? W jakich przypadkach możemy bez konsekwencji niejako „anulować” skutki dokonanej transakcji handlowej? W dzisiejszym artykule poruszamy tą tematykę, dlatego jeżeli jesteś nią zainteresowany/-a, zostań z nami.
Internetowe zakupy – w jakim czasie można zrezygnować?
Robisz zakupy przez Internet? Ile razy zdarzyło się tak, że zakupiłeś „nietrafiony” produkt? Zdarzyło Ci się kupić coś pod wpływem emocji? A może towar nie był zgodny w 100% z opisem na aukcji i ze zdjęciami? Taki sytuacje czasami się zdarzają. Jak wyglądają nasze prawa?
Okazuje się, że kiedy jako konsumenci zawieramy umowę na odległość albo poza lokalem przedsiębiorstwa to możemy odstąpić od takiej umowy w ciągu 14 dni. Co ważne, prawo precyzuje, że nie musimy nawet podawać przyczyny naszej rezygnacji z zakupu danej rzeczy. Aby skorzystać z tego uprzywilejowania powinniśmy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy i razem z towarem odesłać je do przedsiębiorcy, u którego zakupiliśmy produkty.
Kupno samochodu – jak i kiedy możemy wycofać się z transakcji kupna sprzedaży?
Zakup samochodu to poważna sprawa i często wiąże się z dużymi kosztami – nawet jeżeli mówimy o kupnie auta z drugiej ręki. W przypadku wystąpienia poważnych wad prawnych albo fizycznych możemy skorzystać z prawa odstąpienia od umowy kupna sprzedaży samochodu.
Ma to miejsce wtedy kiedy korzystanie z auta jest niemożliwe albo mocno utrudnione z uwagi na ww. wadę. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Trzeba będzie spisać oświadczenie woli, w którym jednoznacznie określimy, że odstępujemy od umowy. W tekście oświadczenia woli dobrze byłoby wskazać konkretnie przyczynę takiej decyzji oraz to, że ubiegamy się o zwrot wpłaconych pieniędzy. Czas odstąpienie od umowy kupna sprzedaży samochodu wynosi z reguły 2 lata, ale szczegółów na ten temat – zwłaszcza w przypadku auta używanego – należy poszukać w umowie.
Może spodobać Ci się również:
Choroba pracownika to często trudna sytuacja dla pracodawcy. Niestety nie ma możliwości, aby przewidzieć, kiedy i czy w ogóle osoba zatrudniona zachoruje. Poza tym czas choroby zazwyczaj nie jest długi,…
Czytaj więcej