Pijesz i palisz? Jesteś cukrzykiem? Uważaj na paradontozę

Paradontoza to choroba, która dotyka 70% Polaków. Jest ona często dziedziczna, ale nasz tryb życia i niewłaściwa higiena potrafią bardzo się do niej przyczynić. Jeśli ktoś znajduje się w grupie ryzyka, powinien częściej odwiedzać periodontologa. A kto do takiej grupy należy? Przeczytaj w tym artykule.
Kto powinien uważać?
Zapalenie przyzębia, wbrew pozorom, częściej niż starszych osób dotyczy tych młodych i kobiet w ciąży. Jak już zostało wspomniane, zazwyczaj schorzenie warunkowane jest genetycznie, a najbardziej zagrożeni są Ci, których krewni zmagali się z paradontozą.
Czasami choroba pojawia się przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Sprzyja jej również zła higiena jamy ustnej, przez którą rozwijają się uciążliwe stany zapalne. Korzystanie z używek – kawy i papierosów – przyczynia się do odkładania się kamienia nazębnego, a jeśli dodamy do tego brak odwiedzin u dentysty, aby pozbyć się tego nalotu, otrzymujemy prostą drogę do rozwoju zapalenia przyzębia. Pamiętajmy również, że dieta bogata w cukry proste jest bardzo szkodliwa dla zębów.
Zatem najbardziej narażone są osoby, u których występuje kilka czynników na raz.
Paradontoza leczenie – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
W wyniku nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, stopniowo pokrywa ona coraz większą powierzchnię zęba, aż dociera pod dziąsło. Tam, w kieszeniach przyzębowych, powstają stany zapalne, w których intensywnie namnażają się bakterie. To one odpowiedzialne są za brak stabilności zęba i w konsekwencji za jego utratę.
Objawami paradontozy są:
- brzydki zapach z ust,
- cofnięcie się dziąseł i odsłonienie korzeni zębów,
- zaczerwienienie oraz bolesność dziąseł, spowodowane stanem zapalnym,
- krwawienie podczas szczotkowania.
Te pierwsze sygnały pozwalają nam na szybką reakcję i powstrzymanie paradontozy, gdyż im później wykryta, tym trudniej naprawić szkody, które wyrządziła.
Niestety, pacjenci często lekceważą powyższe objawy. Brzydki zapach maskują gumami do żucia, puchnące dziąsła smarują losowymi żelami przeciwzapalnymi, a krwawienie składają na karb zbyt intensywnego szczotkowania. W związku z tym tak wielu Polaków nie wie nawet, że choruje na paradontozę. Periodontolog mógłby tymczasem szybko zdiagnozować problem.
Podstawą przeciwdziałania zapaleniu przyzębia są regularne wizyty w gabinecie oraz higienizacja zębów (tzn. usuwanie płytki nazębnej). Powinno się to robić przynajmniej raz w roku, a najlepiej – dwa razy w roku. Powinniśmy zwracać również uwagę na nasze zwyczaje i poprawną higienę jamy ustnej, a przede wszystkim ograniczyć używki!
Może spodobać Ci się również:
Prowadzenie motocykla również wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez dokumentu potwierdzającego umiejętności kierowania jednośladem nie możemy poruszać się po drogach z wykorzystaniem motocykli i większych ścigaczy. Trzeba najpierw odbyć kurs na prawo…
Czytaj więcej