niedziela, 06 lipca 2025r.

Zmiana tablic rejestracyjnych po zakupie auta – kiedy nie jest konieczna

Zmiana tablic rejestracyjnych po zakupie auta - kiedy nie jest konieczna

Zakupowi samochodu towarzyszy obowiązkowa wizyta w powiatowym wydziale komunikacji, by dopełnić formalności związanych z rejestracją pojazdu na aktualnego właściciela. Rząd aut pozbawionych tablic rejestracyjnych na urzędowym parkingu to powszedni widok w naszych miastach. Czy wymiana tablic jest jednak zawsze konieczna?

Kupujemy samochód z innego powiatu

W przypadku zakupu pojazdu zarejestrowanego w innym powiecie niż adres zamieszkania nowego właściciela zgodnie z obowiązującymi przepisami wymiana oznakowania będzie konieczna. Do wydziału komunikacji należy zgłosić się ze starymi tablicami, które urzędnik odbiera wydając nowe numery. Uwaga! Brudne tablice należy wcześniej wyczyścić, ponieważ urzędnicy są na to szczególnie wrażliwi i mogą utrudnić procedurę. Warto tez pamiętać o usunięciu nalepki kontrolnej na szybie, ponieważ nie można jeździć z dwoma różnymi oznaczeniami.

Auto z tego samego powiatu

Gdy samochód jest zarejestrowany w powiecie zameldowania nowego właściciela można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne. Jest to rozwiązanie wygodne, które skraca czas pobytu w urzędzie, w dodatku obniża koszty procedury rejestracji. Komplet tablic wraz ze znakami legalizacyjnymi oraz nalepką kontrolną to obecnie koszt 131 złotych. Tyle zostanie w kieszeni nabywcy pojazdu.

Zniesienie obowiązku wymiany tablic – zapowiedź nowych przepisów

Coraz więcej samochodów leasingowanych na ulicach naszych miast oraz większa skłonność do pracy poza miejscem stałego zameldowania sprawiają, że przypisywanie rejestracji aut do miejsca zamieszkania właściciela traci sens. Od dłuższego czasu więc w ministerstwie infrastruktury oraz w parlamencie dyskutuje się o zmianie przepisów rejestracji pojazdów, tak jedne tablice były przypisane do samochodu przez cały okres jego użytkowania. Jest to rozwiązanie spotykane i sprawdzone w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii), które skraca czas związany z formalnościami urzędowymi i pozwala zaoszczędzić pieniądze kolejnemu nabywcy. W istocie może to otworzyć drogę do rejestracji zdalnej, gdzie zmiany będą zgłaszane on-line i wprowadzane do centralnej ewidencji pojazdów.

Niewykluczone, że rezygnacja z obowiązku wymiany tablic stanie się faktem już w II połowie 2020 roku. Nie jest to jednak nic pewnego.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Koce na łóżko – jakie wybrać?

1 lutego 2021

Ciepłe, miękkie koce to bardzo praktyczna i co ważniejsze piękna dekoracja salonu czy sypialni. Takie stylowe dodatki bez wątpienia będą stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji domu lub mieszkania. Oczywiście warto wybrać…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady