niedziela, 21 lipca 2024r.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

unnamed file 8

Prowadzenie motocykla również wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez dokumentu potwierdzającego umiejętności kierowania jednośladem nie możemy poruszać się po drogach z wykorzystaniem motocykli i większych ścigaczy. Trzeba najpierw odbyć kurs na prawo jazdy kat A, a następnie zdać egzamin państwowy, po którym otrzymamy niezbędny dokument. Jak to wygląda w praktyce? I z jak wysokimi kosztami się to wiąże?

Kiedy mogę starać się o prawo jazdy A?

Aby móc podejść do egzaminu na motocykl, trzeba spełnić określone warunki. W przypadku osób, które nie posiadają licencji A2 uprawniającej do jazdy motorami z mniejszym silnikiem, minimalny wiek wynosi 24 lata. Z kolei osoby, które mają wymienione kategorie mogą ubiegać się o przyznanie prawa jazdy już po 20 roku życia. Przed podejściem, należy jednak ukończyć szkolenie, które przygotowuje do jazdy. Można je rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem dopuszczającego do egzaminu wieku.

Ile zapłacę za prawo jazdy na motor?

Koszty szkolenia mogą być zmienne, bowiem ich stawki nie podlegają odgórnym ustaleniom. Zwykle kwoty za odbycie kursu oscylują w przedziale 1200-1800 zł za kurs motocyklowy. Kraków jest miejscem, w którym opłaty mogą być wyższe, ze względu na znacznie bardziej skomplikowaną budowę miasta i wyższą renomę firm szkoleniowych.

Osoby posiadające już prawo jazdy kategorii A1 lub A2 mogą ponadto liczyć na dodatkową obniżkę ceny. Z reguły koszt kursu może zostać zmniejszony o 200 lub 300 złotych. Do opłat związanych z uzyskaniem prawa jazdy trzeba jeszcze wliczyć koszt egzaminu: przy każdym podejściu, sprawdzian teoretyczny kosztuje 30 zł a praktyka 180 zł.

Czego nauczysz się podczas kursu?

Tematyka szkolenia jest bardzo zróżnicowana i obejmuje nie tylko podstawowe przepisy ruchu drogowego. W zakres szkolenia wchodzą również zagadnienia związane z obsługą motocykla, znajomością zasad ergonomicznej i ekologicznej jazdy, jak również tematy  dotyczące pierwszej pomocy i postępowania w przypadku zauważenia wypadku.

Szkoła motocyklowa w ramach kursu ma obowiązek zapewnienia minimum 30-godzinnego szkolenia teoretycznego. Podczas tego etapu, kandydat wykonuje także badania medyczne, które sprawdzają stan zdrowia przed podejściem do egzaminu. Po wstępnym kursie odbywa się minimum 20-godzinne szkolenie praktyczne. Składają się one z ćwiczeń na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu miejskim.

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego kandydat może wpisać się na praktyczny sprawdzian. W przypadku nieosiągnięcia wymaganego progu zaliczenia, test można powtórzyć uiszczając kolejną opłatę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Jak zabezpieczyć ostre krawędzie? Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie ostrych krawędzi

1 listopada 2021

Zabezpieczenie ostrych krawędzi jest bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestię estetyczną. Poza tym ma to również wpływ na bezpieczeństwo, gdy krawędzie są bardzo ostre. Jak należy prawidłowo zabezpieczyć takie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady