poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Jak piaskować? Metal – bezpieczne piaskowanie powierzchni

Jak piaskować? Metal - bezpieczne piaskowanie powierzchni

W celu przygotowania powierzchni do malowania bardzo częstą metodą jest czyszczenie strumieniowo-ścierne. Piaskowanie to niezwykle ważny proces, gdyż zapobiega on łuszczeniu, pękaniu czy odpadaniu naniesionej powłoki. Musimy jednak pamiętać, że jest to zabieg dość skomplikowany, niebezpieczny oraz wymagający przestrzegania określonych zasad. 

Stanowisko pracy

Miejsce, w którym wykonywana jest cała operacja, jest niezwykle ważne. Kiedy mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, to stanowisko powinno być oznakowane w odpowiedni sposób oraz umiejscowione tak, aby nie zagrażać osobom postronnym. Jednak w wypadku czyszczenia powłok zawierających ołów bądź inne groźne substancje, musimy to robić w środowisku zamkniętym, osłoniętym oraz wyposażonym w układ wentylacyjny.

W przypadku korzystania z komór do czyszczenia powierzchni musimy być pewni, że jest ona przyłączona do działającej instalacji filtracyjno-wentylacyjnej. Czas pracy w takim miejscu wynosi 40 minut, po którym musi nastąpić 20-minutowa przerwa, podczas której pracownik zobowiązany jest do oddychania świeżym powietrzem. Aby wykonywać takie zadanie, jest także potrzebny pomocnik, który musi asekurować robotnika. Komora powinna być szczelnie zamknięta oraz wyposażona w wyłącznik na wypadek awaryjnych sytuacji. 

Koniecznością jest zapewnienie pracownikom czytelnej instrukcji. Powinny być w niej zawarte informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Muszą być w niej także ujęte informacje na temat obsługi oraz konserwacji.

Sprzęt 

Urządzenie, którego zadaniem jest czyszczenie strumieniowo-ścierne, powinno zawierać możliwość bezpośredniego odcięcia wypływu ścierniwa poprzez zatrudnionego, który dokonuje piaskowania. Dzięki temu szybka reakcja nie będzie żadnym problemem w wypadkach. Według wydanego rozporządzenia, w sprzęcie musi być także zawarte zabezpieczenie, dzięki któremu w przypadku wypadnięcia urządzenia z ręki będziemy mieli możliwość zamknięcia wypływu ścierniwa. Bez takiej możliwości, praca może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Czyszczenie metodami strumieniowo-ściernymi to jeden z najlepszych sposobów. Musimy jednak pamiętać, że piaskowanie to umiejętność wymagająca doświadczenia. Musi być ono wykonywane przez doświadczonych pracowników, a miejsce pracy oraz sprzęt muszą spełniać określone normy zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Także piasek do piaskarki musi spełniać odpowiednie wymogi i być bezpiecznym.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Koce na łóżko – jakie wybrać?

1 lutego 2021

Ciepłe, miękkie koce to bardzo praktyczna i co ważniejsze piękna dekoracja salonu czy sypialni. Takie stylowe dodatki bez wątpienia będą stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji domu lub mieszkania. Oczywiście warto wybrać…

Czytaj więcej