sobota, 30 kwietnia 2022r.

Jak stworzyć dobrą pracownię RTG?

Jak stworzyć dobrą pracownię RTG?

Wiele osób marzy o stworzeniu dobrej pracowni RTG. Warto jednak zastanowić się, co właściwie znaczy przywołane określenie. Jakie warunki musi spełnić dane pomieszczenie diagnostyczne, by właściwie spełnić przypisane mu funkcje? Jaki sprzęt musi się w nim znaleźć? Odpowiedzi na przywołane pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie formalności trzeba załatwić, by otworzyć pracownię diagnostyczną?

Pracownia RTG musi spełniać określone wymogi. Do wykonywania badań z użyciem promieniowania X potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Wydaje je Państwowa Agencja Atomistyki. Co zrobić, by uzyskać zgodę wspomnianej instytucji. Należy zgromadzić szereg różnych dokumentów, na przykład plan postępowania awaryjnego, instrukcję obsługi aparatu rentgenowskiego czy projekt osłon radiologicznych.

Należy bowiem pamiętać, że promieniowanie jonizujące jest groźne dla zdrowia i może powodować uszkodzenie lub mutację tkanek, jeśli zostanie nieumiejętnie wykorzystane lub zastosowane z pominięciem środków ochrony osobistej.

Dlatego osoby przeprowadzający badanie z użyciem aparatów rentgenowskich muszą mieć odpowiednią wiedzę, a także kierunkowe wykształcenie (lub odbyć stosowne szkolenie w wyżej wymienionym zakresie). Zezwolenie, o którym mowa, jest zwykle wydawane na czas nieokreślony (bezterminowo) po upływie 30 dni od momentu wpłynięcia wniosku.

Wyposażenie pracowni RTG –  o czym warto pamiętać?

Zalegalizowanie działalności i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń to pierwszy krok na drodze do stworzenia dobrej pracowni diagnostycznej. Kolejnym jest zakup odpowiedniego wyposażenia. Mowa tu nie tylko o aparaturze rentgenowskiej, lecz także środkach ochrony osobistej oraz różnego rodzaju akcesoriach. Wszystkie przywołane elementy składają się na efektywne procesy diagnostyczne czworonożnych pacjentów. Pominięcie któregokolwiek z nich może mieć poważne konsekwencje i wpłynąć negatywnie na pracę lecznicy. Dlatego nie warto niczego bagatelizować ani odkładać na później.

Kiedy brakuje pieniędzy na zakup sprzętu…

Pracownie bądź ośrodki, którym brakuje funduszy na zakup potrzebnego sprzętu mogą skorzystać z opcji dzierżawy urządzeń. Przywołane rozwiązanie oferuje coraz więcej przedsiębiorstw, między innymi Medikon Polska. Niesie ono ze sobą szereg rozmaitych korzyści i oszczędności. Nie trzeba się zadłużać w banku, by rozpocząć działalność. Jednocześnie dana placówka zyskuje pewność, że używa aparatury najwyższej jakości o sprawdzonych parametrach technicznych, aparatury bezpiecznej i skutecznej zarazem.

 

Może spodobać Ci się również:

Fotoodmładzanie twarzy - w jakich dolegliwościach może nam pomóc?

Fotoodmładzanie twarzy – w jakich dolegliwościach może nam pomóc?

2 sierpnia 2020

Nieinwazyjny zabieg, który nie tylko poprawia nasz wygląd, ale również leczy skórę? Tak, to możliwe! Fotoodmładzanie skóry polega na biostymulacji tkanek i ma wiele zalet: zmniejsza widoczność zmarszczek i przywraca…

Czytaj więcej