sobota, 25 czerwca 2022r.

Jak złożyć wypowiedzenie w Niemczech? W jakich przypadkach złożenie wypowiedzenia jest niemożliwe?

unnamed file 6

Do wypowiedzenia Niemieckiej umowy może dojść z wielu różnych powodów. Co więcej, za rozwiązaniem umowy nie zawsze muszą kryć się problemy w pracy. Jednak bez względu na to, jaki był prawdziwy powód rozstania się z pracodawcą, należy wiedzieć, jak prawidłowo złożyć wypowiedzenie. Jest to ważna kwestia, ponieważ tutaj wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wypowiedzenie umowy – jak tego dokonać?

Chociaż złożenie wypowiedzenia może powodować napiętą sytuację, pracownik powinien postępować zgodnie z prawem. Chodzi tu głównie o to, w jakiej formie należy dostarczyć ten dokument pracodawcy. Wypowiedzenie umowy w Niemczech musi zostać dostarczone w formie pisemnej.

Jeżeli chodzi o sposób doręczenia to, jeśli nie możemy zrobić tego osobiście, należy wysłać je pocztą. Zdarza się, że pracownicy składają wypowiedzenie poprzez e-mail lub telefon.

Zgodnie z obowiązującym prawem taka forma złożenia wypowiedzenia jest nieważna, przez co osoby zatrudnieni nie mogą w ten sposób zakończyć stosunku pracy. Każde wypowiedzenie musi zawierać własnoręczny podpis pracownika, który chce rozwiązać umowę z danym pracodawcą.

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

W momencie, kiedy pracownik zatrudniony jest na czas określony, może wypowiedzieć umowę, gdy zostały zawarte tam informacje określające zasady wypowiedzenia. Jeżeli okaże się, że w umowie nie ma żadnych punktów związanych z wypowiedzeniem pracownik, nie może wcześniej się zwolnić.

Warto jednak wiedzieć, że pomimo braku możliwości złożenia wypowiedzenia przez osobę, która podpisała umowę o pracę na czas określony, istnieje szansa na jej rozwiązanie. Określa się to, jako rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, co jest jedyną możliwością w sytuacji, gdy umowa nie zawiera konkretnych informacji na temat wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę, a czas wypowiedzenia

Chcąc złożyć wypowiedzenie pracownik, musi wiedzieć, że pomimo dostarczenia tego dokumentu obowiązuje go okres wypowiedzenia. Oznacza to, że taka osoba będzie miała obowiązek pracować jeszcze przez określony czas. Ten okres zależy m.in. od czasu trwania umowy, a więc pracownik, musi znać nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki.

Okres wypowiedzenia to bardzo ważna kwestia, jeżeli chodzi o zakończenie pracy przez pracownika, jednak czy możliwe jest zwolnienie bez zachowania okres wypowiedzenia? Oczywiście, że tak, ale aby było to możliwe, muszą zaistnieć do tego odpowiednie przesłanki.

Może spodobać Ci się również:

Klimatyzacja samochodowa - jak działa?

Klimatyzacja samochodowa – jak działa?

10 maja 2020

Nikt nie lubi jeździć samochodem w upale. Na szczęście mamy klimatyzację, która zapewnia nam chłód i komfort. Czy zastanawialiście się kiedyś, na jakiej zasadzie ona działa? Jeśli nie, to zapraszamy…

Czytaj więcej