wtorek, 09 lipca 2024r.

Zachowaj dobry słuch pracując w głośnym miejscu. Jak stopery do uszu wpływają na słuch?

photo 1489980557514 251d61e3eeb6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy to niezwykle istotny czynnik. Takie regulacje mają głównie na celu dobro pracownika i ochronę jego zdrowia. Warto wiedzieć, że jednym z najczęstszych zagrożeń istniejących w miejscach pracy jest duży hałas. Długotrwałe narażanie się na ekspozycję dużych dźwięków może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty słuchu. W celu ochrony słuchu zaleca się stosowanie stoperów do uszu.

W jaki sposób stopery do uszu chronią słuch?

Stopery do uszu to popularny gadżet stosowany w celu ochrony słuchu. Jednak czy wiesz, w jaki dokładnie sposób ten gadżet chroni przed nadmiernym hałasem? Stopery to inaczej specjalne zatyczki, które wkładane są do kanalika słuchowego. 

Zatyczki te stanowią barierę, dzięki czemu do naszych do uszu nie dociera głośny hałas. Prawidłowo włożone stopery do uszu, gwarantują skuteczne tłumienie dźwięków, a tym samym pozwalają zadbać o narząd słuchu. Bez względu na to, jakie zatyczki wybierzemy, ich sposób zastosowania wygląda tak samo i pełnią one zawsze tę samą funkcję.

Czy rodzaj używanych stoperów do uszu ma znaczenie?

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów stoperów do uszu. To, jakie dokładnie z nich użyjemy, zależy od wielu czynników, ale także częstotliwości ich stosowania. Możesz wybrać stoper jednorazowego użytku lub wielokrotnego użytku.

W przypadku, gdy ktoś bardzo często, musi stosować stopery do uszu, zazwyczaj nosi te wielokrotnego użytku. Oczywiście warto wybierać stopery najlepszej jakości, ponieważ to one najlepiej chronią słuch. Wybierając zatyczki do uszu, należy wiedzieć, które z nich są najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas zakupu takich akcesoriów. Wpłynie to na większy komfort noszenie, ale jednocześnie też znacznie większe zadowolenie użytkownika.

Środki ochrony osobistej – kto zapewnia?

W zakładach pracy, gdzie niezbędne jest noszenie zatyczek do uszu w celu ochrony słuchu akcesoria te, powinien zapewnić pracodawca. Przepisy regulują kwestię wyposażenia pracownika w środki ochrony osobistej. Pracodawca nie może zatem samodzielnie decydować o tym, czy pracownicy będą takie środki stosować, czy też nie.

Jeżeli w miejscu pracy istnieje ryzyko wypadku bądź występują czynniki negatywnie wpływające na zdrowie, środki ochrony osobistej bezwzględnie muszą być stosowane, co nakazują regulacje prawne. Jeśli samodzielnie prowadzisz firmę, to wiadome jest, że zatyczki do uszu, musisz zakupić sam. Pamiętaj także o wyposażeniu w nie, swoich pracowników, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo i utratę zdrowia.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie szukać pracy? Przegląd portali internetowych

Gdzie szukać pracy? Przegląd portali internetowych

23 października 2020

W dzisiejszych czasach większość osób, które chcą znaleźć pracę – niezależnie od tego czy pierwszą, czy kolejną w ścieżce kariery – korzystają z różnorodnych portali internetowych. To miejsca pełne ciekawych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady