Ile płacą za zwolnienie lekarskie w Niemczech? Czy pracownik na zwolnieniu chorobowym może stracić pracę?
Choroba pracownika to często trudna sytuacja dla pracodawcy. Niestety nie ma możliwości, aby przewidzieć, kiedy i czy w ogóle osoba zatrudniona zachoruje. Poza tym czas choroby zazwyczaj nie jest długi, a więc braki na danym stanowisku można wypełnić. Jakie wynagrodzenie otrzyma osoba na zwolnieniu chorobowym w Niemczech i czy pracodawca może zwolnić swojego pracownika przebywającego na L4?
Zwolnienie chorobowe – jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik?
Choroba to ciężki czas przede wszystkim dla samego pracownika. Trudny okres, jakim jest choroba, potrafi bardzo uprzykrzyć życie niejednej osobie. Na szczęście każdy pracownik zatrudniony w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie, które jest wypłacane podczas zwolnienia lekarskiego.
Pracownik otrzymuje wtedy 100% wynagrodzenia, które płaci pracodawca. Jeżeli czas choroby okaże się dłuższy chory, będzie otrzymywał zasiłek z kasy chorych. Wysokość takiego zasiłku wynosi 70% wynagrodzenia brutto, które dotychczas było pobierane.
Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym?
Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim nie są chronieni przed wypowiedzeniem. Jest to przepis, który budzi pewien niepokój wśród pracowników. Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech to trudny czas dla pracownika, jednak utrata zatrudnienia w takich sytuacjach nie zdarza się przy każdym zwolnieniu chorobowym.
W przypadku, gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy, może wnioskować o przyznanie zasiłku z kasy chorych, nawet gdy od czasu wystawienia zwolnienia nie upłynęło jeszcze 42 dni. Niezdolność do pracy nie zależy od pracownika, dlatego pracodawcy często rozumieją sytuację, w jakiej znalazł się zatrudniony i nie podejmują żadnych kroków związanych ze zwolnieniem osoby zatrudnionej. Wręczenie wypowiedzenia nie oznacza zwolnienia z dnia na dzień, ponieważ tutaj obowiązuje okres wypowiedzenia w Niemczech.
Czy zwolnienie może mieć przerwę?
W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie można dopuścić nawet do jednego dnia przerwy, gdyż nie zostanie zachowana w takim przypadku ciągłość zwolnienia chorobowego. Przerwa w zwolnieniach może przyczynić się do problemu, jakim jest utrata zasiłku.
Co więcej, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących okresu dostarczenia zwolnienia, czy praca w innym miejscu może mieć poważne konsekwencje i z pewnością wpłynie na relacje z pracodawcą. Pracownik powinien przestrzegać określonych terminów, a także dbać o swoje zdrowie w czasie zwolnienia chorobowego, aby okres rekonwalescencji niepotrzebnie się nie wydłużał.
Może spodobać Ci się również:
Od wyposażenia zakładu produkcyjnego, zależy proces obróbczy. Czynnik ten przekłada się na jakość, wydajność i rodzaj przeprowadzanych prac obróbczych. Bardzo często w celu wyposażenia zakładu produkcyjnego wykorzystywane są maszyny sterowane…
Czytaj więcej