niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Mundur górniczy na miarę – czym charakteryzuje się ten strój?

Mundur górniczy na miarę - czym charakteryzuje się ten strój?

Mundury górnicze stanowią obecnie symbol kultywowanych tradycji cechu górniczego. Upamiętniają pokolenia górników, którzy pracowali w trudnych warunkach i narażali swoje życie, odznaczając się przy tym dumą, solidarnością i szacunkiem dla współpracowników.

Mundur to powód do dumy i element kultury. Obecnie noszony jest przede wszystkim na uroczystości państwowe i kościelne.

Tradycyjne uniformy górnicze – historia

Mundury górnicze mają długą i nieco skomplikowaną historię, przez wzgląd na liczne zmiany w ich wyglądzie. Wynikało to z sytuacji politycznej naszego kraju. Tradycyjne uniformy górnicze w pierwszej odsłonie pochodzą z czasów działalności Stanisława Staszica, założyciela Korpusu Górniczego.

Jednak współczesny wyglądu uniformu górniczego swoje korzenie ma w modyfikacji mundurów sprowadzonych w XVIII wieku na Śląsk z niemieckiego Zagłębia Ruhry. W ponownie niepodległej Polsce wprowadzono ujednolicenie górniczego stroju galowego, odrzucając austriackie, rosyjskie i niemieckie kroje dotychczasowe.

Górnicze stroje galowe – elementy składowe

Mundury, w których obecnie występują górnicy na uroczystościach to modele galowe. Są czarne i bardzo efektowne, ale różnią się od swoich pierwotnych wersji. Składają się ze smukłych marynarek z ozdobnymi rzędami złotych guzików i przyszytymi na piersi odznaczeniami (dystynkcje), wynikającymi ze stopnia górnika.

Nieodłącznym elementem munduru górniczego jest szpada oraz charakterystyczne czako. Nakrycie głowy ma 12, 5 cm wysokości i nie ma daszka. Wykonywane jest z tektury obleczonej czarną krepą. W centralnej części z frontu widocznej jest logo skrzyżowanego młota i kilofa.

Niegdyś czako miało miotełkę, zatkniętą za taśmą. Jednak zmieniła się ona w przymocowany z lewej strony gęsty, piękny pióropusz z gęsich piór.

Produkcja mundurów górniczych – koszty i oczekiwanie

Obecnie szycie mundurów górniczych ogranicza się głównie do modeli galowych, np. na użytek orkiestr górniczych. Jednak niektóre pracownie krawieckie szyją mundury górnicze dla zakładów oraz osób prywatnych.

Mundury nie należą do tanich. Na szczęście, część kosztów pokrywana jest z dofinansowania otrzymywanego od spółki górniczej. W ten sposób górnicy, którzy musieliby zrezygnować z szycia munduru z powodów finansowych, może go uzyskać.

Kompletny mundur to wydatek około tysiąca złotych. Kilkaset złotych mniej, jeżeli nie ma w komplecie czaka. Dodatkowo, płaszcz górniczy kosztuje około 600 zł. Czas oczekiwania na szycie munduru górniczego to minimum kilka tygodni.

Może spodobać Ci się również:

photo 1501504905252 473c47e087f8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia podyplomowe – co dają? Dlaczego warto studiować na uczelni wyższej?

1 stycznia 2024

Chęć kształcenia się jest spowodowana tym, że chcemy w przyszłości pracować na naprawdę dobrym stanowisku. Co więcej, pracę w wymarzony zawodzie często umożliwiają wyłącznie studia wyższe. Jeśli posiadasz już wykształcenie…

Czytaj więcej