środa, 15 maja 2024r.

Recykling butelek – gdzie wyrzucać szkło? Zasady

Recykling butelek - gdzie wyrzucać szkło? Zasady

Przetwarzanie odpadów może znacznie obniżyć koszty produkcji nowych wyrobów a przede wszystkim – przyczynić się do zwiększenia ochrony środowiska naturalnego. Rosnąca świadomość dotycząca aspektów ekologicznych skłania ludzi do podejmowania domowej segregacji, co jest powodem do zadowolenia. Również niektóre szklane elementy można poddać przetwarzaniu, podczas wyrzucania ich warto jednak pamiętać o kilku zasadach ich składowania…

Dlaczego warto segregować szkło?

Wiele osób uważa, że nie jest to konieczne. Przecież wytworzony z naturalnych składników surowiec samoistnie powinien się rozłożyć w środowisku. Artykuły spożywcze, czy metalowe elementy bardzo szybko przechodzą do naturalnej postaci pod wpływem czynników zewnętrznych. Ze szkłem jest jednak inaczej…

Badania dowodzą, że produkty szklane mogą ulegać rozkładowi w czasie nie kilkudziesięciu czy kilkuset, lecz nawet kilku tysięcy lat! Porzucone w lesie czy na łąkach butelki będą więc zanieczyszczać środowisko przez bardzo długi czas stwarzając przy tym inne zagrożenia takie jak:

  • możliwość wywołania pożarów lasów oraz traw od nagrzanej powierzchni butelek
  • możliwość uszkodzenia ciała dzikich zwierząt oraz ludzi, którzy mogą się zranić o potłuczone, rozrzucone elementy

Nie każdy produkt nadaje się do recyklingu.. Co warto segregować?

Warto pamiętać podczas codziennej segregacji odpadów, że nie wszystkie typy szkła nadają się do wtórnego użycia. Do kontenera można wrzucić wyłącznie szkło opakowaniowe – czyli przede wszystkim słoiki i butelki. Opakowania po kosmetykach również można tutaj umieścić pod warunkiem, że nie będą one zawierały stale przytwierdzonych elementów z innych tworzyw.

Do listy produktów, które nie powinny znaleźć się w koszu należą:

  • kieliszki, szklanki i naczynia żaroodporne – ze względu na inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe
  • szyby okienne – również ulegające przetopieniu w innych warunkach
  • kubki, talerze czy doniczki – choć wykonane z materiałów ceramicznych często są mylnie łączone z szklanymi produktami
  • lustra, termometry, znicze, szkło okularowe i inne akcesoria
  • Takimi artykułami powinny zająć się osobne firmy, które zutylizują uszkodzone elementy bez naszej ingerencji.

Czy mycie butelek jest wymagane?

Ten wymóg powinien być oficjalnie zaznaczony i dostarczony do wiadomości publicznej przez urzędy gminy. Z reguły większość zarządów nie oczekuje od mieszkańców dokładnego czyszczenia butelek. Warto jedynie pamiętać o tym, by nie wrzucać opakowań z pozostałościami produktu, bowiem znacznie utrudni to pracę na dalszych etapach przeróbki w hucie szkła. Podczas składowania zalecane jest także zachowanie ostrożności, bowiem potłuczone elementy mogą być przyczyną mniejszych lub poważniejszych ran ciała.

Może spodobać Ci się również:

photo 1643300121639 ed8cbf3e607dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NHx8c3RvbWFsb2dpY2FsJTIwZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjU0Mjc2MDQyixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem? Jakie korzyści płyną z leczenia kanałowego pod mikroskopem?

1 czerwca 2022

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to bardzo nowoczesna metoda. Dzięki temu można uratować ząb, który jest w bardzo złym stanie. Tego typu zabiegi pomimo tego, że są popularne wiążą się z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady