sobota, 20 lipca 2024r.

Jakie buty do biegania wybrać? Sprawdź, czym kierować się w trakcie zakupu

unnamed file 8

Bieganie to doskonały sposób na poprawienie swojej sylwetki i kondycji. Hobby zdobywa coraz większą popularność, ponieważ jest proste i nie wymaga rozbudowanego sprzętu. Z wyjątkiem odpowiedniego ubioru, oraz obuwia, które odgrywa tutaj szczególne znaczenie. Często początkujący nie wiedzą, jak dobrać buty do biegania, dlatego dziś postanowiliśmy udzielić kilka cennych wskazówek…

Istotna jest waga i typ stopy

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wagę biegacza. To od niej zależeć będzie stopień amortyzacji, który powinny spełniać profesjonalne buty do biegania. Generalnie im więcej kilogramów posiada osoba, tym bardziej wytrzymałe obuwie powinna ona stosować.

Amortyzacja wiąże się z typem podłoża, po którym najczęściej biegamy. Jeśli jest to asfalt lub twarda kostka, but powinien zapewniać dużo większą stabilizację. W trakcie biegania po trawie nacisk na nogi jest znacznie mniejszy. Przed zakupem dobrze jest także ustalić, z jakim typem stopy mamy do czynienia. W przypadku płaskich stóp trzeba będzie wybrać buty do biegania ze specjalnymi wkładkami!

Jakie cechy powinny mieć buty do biegania?

Przede wszystkim muszą to być produkty w pełni dla nas wygodne. Nawet krótki bieg wiąże się ze sporym wysiłkiem dla organizmu i stóp. Dlatego dobrze jest, gdy nasze buty świetnie dopasowane są do stopy i zapewniają komfort.

Obuwie powinno być solidne i jednocześnie lekkie. Nadmierne obciążenie stóp niekorzystnie wpłynie na jakość biegu i może wywołać poważne urazy. Istotna jest również stabilizacja stopy – powinna ona szczelnie przylegać do obuwia i jednocześnie zachować pierwotną zwinność.

Dobrze, gdy buty dostosowane są do różnego typu podłoża. Często biegacze stosują mieszane treningi, związane z pokonywaniem tras na asfalcie, kamienistej ścieżce czy trawie, dlatego warto wybierać uniwersalne buty męskie do biegania.

Rozmiar ma znaczenie

Produkty najlepiej jest wybierać późnym popołudniem. To w tym czasie nasze stopy są najbardziej zmęczone i mogą mieć z tego powodu większą objętość. Buty do biegania muszą być w pełni dopasowane do naszych potrzeb.

W jakich skarpetkach próbować obuwie? Najlepiej w tych, które posłużą nam później do biegania. Wówczas można będzie precyzyjnie określić, czy produkty ze sklepu są dostosowane do naszych stóp. Dobrze jest wybierać takie buty, w których najdłuższy palec nieznacznie będzie odstawał od szpica. Nie należy jednak przesadzać z tym luzem – w takim wypadku stopa może w nieodpowiedni sposób układać się podczas biegania.

Może spodobać Ci się również:

Biuro rachunkowe - czy warto?

Biuro rachunkowe – czy warto?

1 sierpnia 2021

Biuro rachunkowe jest firmą zajmującą się rozliczeniami podatkowymi, reprezentowaniem klientów w urzędach, może także pomóc w dopełnieniu formalności podczas zakładania działalności gospodarczej. Każde biuro może mieć inny zakres usług, niemniej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady