sobota, 11 maja 2024r.

Jakie ścierniwo do piaskowania metalu?

Jakie ścierniwo do piaskowania metalu?

Aby odpowiednio przeprowadzić piaskowanie metalu potrzeba twardego ścierniwa. Dzięki niemu sam proces pozwoli doskonale wygładzić powierzchnię, usunąć nierówności, a nawet uformować detale na obrabianym przedmiocie. Istnieją zróżnicowane typy materiałów trących, stąd też może być problem z doborem odpowiedniego rodzaju. Sprawdzimy dziś jakie ścierniwa najlepiej nadadzą się do piaskowania metali…

Różne materiały ścierne do piaskowania

Proces piaskowania polega na odpowiedniej obróbce i oczyszczeniu przygotowanej powierzchni metalu. Wymaga on dopasowania ścierniwa pod względem twardości do materiału w taki sposób, aby pozwoliło ono wygładzić mniejsze i większe nierówności na powierzchni wyrobu.

Najczęściej stosowane jako ścierniwa materiały to przykładowo:

  • piasek kwarcowy – materiał o równomiernej frakcji, przygotowany z ostrokrawędziastych lub bardziej obtoczonych ziaren tlenku krzemu,
  • piasek korundowy – ścierniwo wykonane z wytrzymałego korundu,
  • elektrokorund – materiał ścierający zbudowany z korundu o czystości większej niż 95%,
  • stalowe lub szklane kule – stosowane zwykle do wstępnej obróbki materiału.

Gradacja ścierniwa jest również istotna

Ścierniwo do piaskowania powinno mieć równomierny kształt. Przy bardziej zróżnicowanym rozkładzie wielkości jego składników, proces obróbki może być  utrudniony.

Od gradacji ziaren zależeć może również charakter obróbki. Im większa średnica elementów materiału trącego, tym większa efektywność samego procesu piaskowania i jednocześnie większa siła tarcia, wywierana na dany element. Toteż wybierając materiał, warto zwrócić uwagę na jego gradację.

Zwykle do wstępnej obróbki stosowane są bardziej zróżnicowane ścierniwa, które osiągają wyższą średnicę ziaren. W trakcie postępu prac, przechodzi się do materiałów o znacznie mniejszej gradacji. Piasek o najmniejszej średnicy stosowany jest zwykle do końcowej obróbki i polerowania elementów.

Rodzaj ścierniwa zależy od metalu…

Decydując się na dobór materiału ścierającego, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry obrabianego metalu. Przykładowo, stal nierdzewna o wysokiej wytrzymałości, wymagać będzie bardziej twardego ścierniwa, takiego jak elektrokorund. Z kolei do obróbki aluminium lub miedzi, prawdopodobnie wystarczy standardowy piasek korundowy lub kwarcowy.

Warto ustalić typ ścierniwa zaraz na początku procesu produkcji. Pozwoli to bowiem uniknąć ewentualnych problemów z nadmierną obróbką elementów i obniżyć koszty przygotowania gładkiej powierzchni.

Może spodobać Ci się również:

photo 1573497620053 ea5300f94f21cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxjb25zdWx0YW50fGVufDF8MHx8fDE2NjMwOTg4MjUixlibrb 1.2.1q80w1080

Co robi konsultantka Avon? Na jakie korzyści może liczyć konsultantka Avon?

1 września 2022

Praca w Avon to świetna opcja na dorobienie sobie dodatkowych pieniędzy. Obecnie wiele osób chce zostać konsultantką, aby móc odnosić korzyści finansowe i mieć dostęp do kosmetyków dobrej jakości. Jednak,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady