piątek, 19 kwietnia 2024r.

Różne rodzaje restrukturyzacji spółek i pomoc prawna w tym procesie

Różne rodzaje restrukturyzacji spółek i pomoc prawna w tym procesie

Problemy w firmie nie muszą kończyć się upadłością przedsiębiorstwa, to rozwiązanie ostateczne i nie ma od niego odwrotu. Dlatego warto rozważyć postępowanie restrukturyzacyjne, które daje szansę na stopniową spłatę długów i tym samym przetrwanie firmy.

Jakie wyróżniamy rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych?

Obecnie w prawie wyróżniamy cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,

  • przyspieszone postępowanie układowe,

  • postępowaniu układowe,

  • postępowanie sanacyjne.

Różnią się one stopniem sformalizowania, tym jakie działania należy podjąć, jakie zmiany w zarządzie należy wprowadzić. Ogólnie rzecz biorąc, postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej sformalizowane, ale też nie chroni dłużnika przed sankcjami komorniczymi. Natomiast postępowanie sanacyjne jest najbardziej sformalizowane i ingeruje w sprawy przedsiębiorstwa w największym stopniu. Najczęściej wybierane jest przyspieszone postępowanie układowe.

Wybór odpowiedniego postępowania zależy m.in. od tego, jaką część wszystkich wierzytelności stanowią wierzytelności sporne. Jednocześnie powinna to być przemyślana decyzja i dopasowana do sytuacji przedsiębiorstwa. Dlatego też warto zasięgnąć porady prawnika przed dokonaniem wyboru.

O czym pamiętać rozpoczynając postępowanie restrukturyzacyjne?

Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wymaga spełnienia przesłanki, jaką jest niewypłacalność lub zagrożenie niewypłacalnością. Ponadto, żeby postępowanie się rozpoczęło, niezbędne jest wydanie we właściwym czasie przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Nie wystarczy tu (tak jak w przypadku ogłoszenia upadłości) samo złożenie wniosku w odpowiednim czasie. Dlatego też jednocześnie składa się dwa wnioski:

  • o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

  • o ogłoszenie upadłości spółki

Dzięki temu, jeśli sąd nie zdąży we właściwym czasie wydać postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, to zarząd może uniknąć odpowiedzialności.

Pomoc prawna w restrukturyzacji — skorzystaj z doświadczenia specjalistów

Restrukturyzacja to złożony proces. Należy zadbać nie tylko o złożenie dokumentów w odpowiednim terminie, ale także dopełnienie wielu formalności. Istotne jest również wybranie odpowiedniego rodzaju postępowania, które będzie dostosowane do sytuacji przedsiębiorstwa. Współpracując z kancelarią restrukturyzacyjną, można liczyć na kompleksowe wsparcie w całym procesie, a także pomoc w działaniach, które są z nim związane np. doradzanie podczas zwolnień grupowych, pomoc prawna podczas zmian w zarządzie spółki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1488210740273 efea3f883282cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypalarka plazmowa CNC jaka? Czy wypalarka CNC jest lepsza od laseru CNC?

1 maja 2022

Cięcie metalu to często wykonywana czynność w zakładach produkcyjnych. Do tego celu stosuje się maszyny, które umożliwiają precyzyjną obróbkę metalu. Jednak pomimo dużej dostępności urządzeń do obróbki wiele osób może…

Czytaj więcej