czwartek, 02 maja 2024r.

Chirurgiczne usuwanie zęba – jak wygląda? Przygotuj się do zabiegu

Chirurgiczne usuwanie zęba - jak wygląda? Przygotuj się do zabiegu

Ekstrakcja zęba poważniejszy, niż zwykłe wyrwanie. Chirurgiczne usuwanie zęba należy przeprowadzić wtedy, gdy pozostawienie go w jamie ustnej miałoby negatywne skutki dla całego uzębienia i funkcjonowania narządu żucia. Mowa tutaj np. o stłoczeniu pozostałych zębów lub wywieraniu na nie zbytniego nacisku.

Kiedy przeprowadza się ekstrakcję?

Istnieje kilka przesłanek do zabiegu. Najczęściej dotyczą one tzw. ósemek, czyli zębów mądrości. Czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie również zębów zatrzymanych, takich, które są w pełni wykształcone, ale nie są w stanie się wyrżnąć do końca i umiejscowić na swoim miejscu w łuku zębowym.

Podsumowując, wyróżniamy następujące sytuacje, w których należy usunąć chirurgicznie ząb:

  • jest nim ósemka;
  • po zębie został wyłącznie korzeń (korona została np. ukruszona);
  • ząb zatrzymał się;
  • korzeń jest bardzo wykrzywiony.

Zaznaczmy jednak, że ekstrakcja jest ostatecznym rozwiązaniem, które zarządza lekarz dentysta tylko wtedy, kiedy nie dostrzega innej, lepszej możliwości leczenia.

Jak wygląda zabieg?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest konsultacja ze stomatologiem. To podczas niej dokonuje się niezbędnej diagnostyki radiologicznej, czyli prześwietlenia jamy ustnej. Na podstawie zdjęcia lekarz omawia z pacjentem plan zabiegu, a także wybiera rodzaj znieczulenia.

Ekstrakcję przeprowadza się w ustalonym terminie, przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego (bardzo rzadko ogólnego). W związku z tym nie należy obawiać się bólu podczas zabiegu – jest on całkowicie bezbolesny, choć może mu towarzyszyć uczucie dyskomfortu. Chirurg szczękowo-twarzowy najpierw ma za zadanie przeciąć dziąsło, a następnie oddziela ząb od otaczających go tkanek. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi następuje wyjęcie zęba z zębodołu. Na koniec na ranę zakłada się szwy.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po ekstrakcji zaleca się stosowanie zimnych okładów oraz przyjmowanie podstawowych środków przeciwbólowych. Niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej (podczas szczotkowania należy omijać ranę na dziąśle) oraz specjalnej diety, złożonej z miękkich potraw, których nie trzeba przeżuwać – gryzienie mogłoby bowiem doprowadzić do otwarcia się rany. W ciągu 24 godzin po zabiegu odradza się spożywanie gorących napojów i posiłków. Po tygodniu należy udać się na wizytę kontrolną. Podczas niej lekarz stomatolog oceni, czy gojenie przebiega prawidłowo i zdejmie szwy, jeśli dziąsło już się zasklepi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1595981267035 7b04ca84a82dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8cGx1bSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NjQ1NTQ0ODIixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak tworzyć zdrowe i pożywne koktajle owocowe oraz smoothie?

1 listopada 2022

W ludzkiej diecie nie powinno zabraknąć smakołyków. Jednakże, aby zachować zdrowie, warto zastanowić się, jakie frykasy możemy jeść bezkarnie, a co należy wyeliminować. Przyjemność daje czekolada, cukierki, albo soczysty hamburger,…

Czytaj więcej