poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Paradontoza – co to? U jakich pacjentów najczęściej pojawia się paradontoza?

photo 1606811971618 4486d14f3f99cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2Njk0ODc2MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Paradontoza to poważny problem, który może prowadzić nawet do utraty zębów. Na szczęście obecnie istnieje wiele metod leczenia, które pozwalają zachować zęby w dobrym stanie. Dzięki temu nie musimy obawiać się utraty uzębienia, gdyż wcześnie wdrożone leczenie daje dużą skuteczność. Czym dokładnie jest paradontoza, jakie są metody leczenia i kogo może dotknąć ta choroba?

Paradontoza – co to jest?

Paradontoza to zapalenie przyzębia, co w przypadku nieleczenia prowadzi do rozchwiania, a następie wypadnięcia zębów. Najczęstszą przyczyną rozwoju paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Co więcej, ogromnym błędem jest również unikanie gabinetu stomatologicznego.

Regularne wizyty pozwolą zauważyć nieprawidłowości, których my sami nie jesteśmy w stanie wychwycić. Poza tym warto pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, który jest główną przyczyną rozwoju paradontozy. Jeżeli dobry perdiodontolog zauważy ten problem na wczesnym etapie mamy gwarancję, że leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Kto jest narażony na rozwój paradontozy?

Paradontoza dotyka najczęściej osoby po 35 roku życia. Duży wpływ na choroby dziąseł ma też picie alkoholu, palenie papierosów, wahania hormonalne, cukrzyca czy niewydolność krążenia. Oczywiście są to tylko niektóre z chorób przyczyniających się do powstania paradontozy, dlatego powinniśmy każdego dnia dbać o nasze zdrowie.

Warto dodać, że problem ten może pojawić się także dużo wcześniej, a więc jeśli chcemy uniknąć paradontozy, trzeba przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i jeśli zajdzie taka potrzeba bezzwłocznie rozpocząć leczenie dziąseł. Tylko wtedy nasze zęby będą zdrowe, a ryzyko jakichkolwiek chorób będzie znikome.

Początkowo paradontoza przebiega bezobjawowo, przez co może dojść do pogorszenia się stanu uzębienia. Jeśli chodzimy do stomatologa na przeglądy kontrolne, możemy mieć pewność, że wszystko zostanie w porę wychwycone, dzięki czemu wciąż będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jak wygląda leczenie paradontozy?

Jeżeli paradontoza zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium zazwyczaj wystarczające jest usunięcie kamienia nazębnego oraz dbanie o higienę jamy ustnej. W przypadku, gdy paradontoza będzie już w bardziej zaawansowanym stopniu konieczne, może okazać się dokładne usunięcie zanieczyszczeń z kieszonek zębowych.

Niezareagowanie w porę może mieć naprawdę poważne konsekwencje dlatego, warto dbać o zęby i pamiętać o wizytach u dentysty. Wiele osób szuka domowych sposobów na walkę z paradontozą, jednak żadne z domowych metod nie są skuteczne.

Może spodobać Ci się również:

Atest Higieniczny PZH dla opakowań kartonowych – charakterystyka i procedura przyznawania

Atest Higieniczny PZH dla opakowań kartonowych – charakterystyka i procedura przyznawania

20 kwietnia 2020

Wszystkie przedmioty czy materiały, które mają jakikolwiek kontakt z żywnością, są objęte specjalnymi rygorami dopuszczającymi je do obrotu na rynek. Tektura to taki materiał, który jest powszechny w przemyśle spożywczym.…

Czytaj więcej